Prefabrike beton cephe elemanlarında yüzey oluşturma yöntemleri ve uygulama sorunları
The Methods of surface formation and their aplication matters in the prefabricated concrete facade members
- Tez No: 24875
- Danışmanlar: PROF.DR. REŞAT ÖNGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Architecture, Civil Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
I ÖZET Yüksek Lisans Tezi PREFABRİKE BETON CEPHE ELEMANLARINDA YÜZEY OLUŞTURMA YÖNTEMLERİ VE UYGULAMA SORUNLARI Mustafa TOSUN Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Mimarlık Ana Bilim Dalı Damşman:Prof. Reşat ONGEN 1992, Sayfa: 154 Jüri: Bütün Dünya'da olduğu gibi ülkemizde de Prefabrikasyon, gün geçtikçe daha çok uygulama alanı bulmaktadır. Büyük yatırımların yapıldığı inşaat sektörünün bu alanında ciddi araştırmalara ihtiyaç vardır. Özellikle geleneksel sistemlerle inşa edilmiş yapılarda da kullanılabilen Prefabrike Beton Cephe elemanları üzerinde yapılan çalışmaların önemi her geçen gün daha çok ortaya çıkmaktadır.“Prefabrike Beton Cephe Elemanlarında Yüzey Oluşturma Yöntemleri ve Uygulama Sorunları”adlı bu çalışmada İstanbul, Ankara ve Konya'da uygulanan cephelerdeki yüzey oluşumu ve bunların uygulama sorunları incelenmiştir.ü 1. Bölümde, konunun önemi, amacı, sınırlan ve yöntemleri belir tilmiştir. 2.Bölümde, yararlanılan kaynaklardan bazılarının özetleri verile rek, konu ile ilgili çalışmalar hakkında bilgi verilmiştir. 3.Bölümde, materyalin niteliği,miktan ve temin şekli ile birlikte uygulanan metot açıklanmıştır. 4. Bölümde, cephe elemanlarının tasarımından, elemanın yerine montajına kadar olan aşamalar üretim sırasına göre ele alınmıştır. Ö.Bölümde, yüzey oluşturma yöntemleri, cephe elemanın yapışma ve üretim sürecine bağlı olarak da incelenmiştir. Ayrıca detaylar ve ugulama örnekleriyle desteklenmiştir. 6. Bölümde, yüzey oluşturmada uygulamacıların karşılaştıkları problemler ve zamanla ortaya çıkan yüzey sorunları araştırılmıştır. Sorunlar, cephe elemanının kendisine ve yapının diğer bölümlerine bağlı olarak ortaya konmuştur. Alınması gereken tedbirler de belirtilmiştir. 7.Bölümde, bu çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilerek bir sonuca varılmıştır. Prefabrike Beton Cephe elemanlarında yüzey oluşturma yöntem leri ile elde edilen estetik cepheler, elemanların yapılarına uygun sistem ve kaplamalarla gerçekleştirilebilir. Aksi takdirde onarılması güç sorunlar ortaya çıkar ki, bu hem bozuk bir görüntü oluşturur, hem de ekonomik bir çözüm olmaz.
Özet (Çeviri)
İÜ ABSTRACT Masters Thesis THE METHODS OF SURFACE FORMATION AND THEIR APLICATION MATTERS IN THE PREFABRICATED CONCRETE FACADE MEMBERS Mustafa TOSUN Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Architectural Supervisor: Prof. Reşat ONGEN 1992, Page : 154 Jury: As all over the world, in our coutry too, the Prefabrication is taking part in the aplication area greatly, as time goes on. Serious researches are needed in this area of the construction sector in which great investment is being made. Particularly, the importance of the works done on the Prefabricated Concrete Facade Members Which can be used on the buildings built with the traditional systems, is coming into being in every day gone by. In this studynamed as“The Methods of Surface Formation and their Aplication Problems in the Prefabricated Concrete Facade Members”, The surface formation and their application problems in the facades applied in Istanbul, Ankara and Konya, is examined. In the first chapter, in importance of the subject and its aim, borders and methods are determined.iv ı In the second chapter, Some explanation is given about the studies related to the subject, by giving summaries of some of the sources made use of. In the third chapter, the quality of the material, its quality and way of the its collection together with the method applied, are explained. In the forth chapter, the steps from the design of the facade members to the fitting in to their position are held according to the production order. In the fifth chapter, the methods of surface formation are examined in connection with the structure of the facade member and production process. In addition, this part is also supported with the details and the aplication examples. In the sixth chapter, in the surface formation, the problems, faced by the people who apply the system and the matters which come into being in the course of time are examined. The matters are explanied in connection with the facade member itself and the other part of the building.The required precautions are determined. In the seventh chapter, a conclusion has been reached to by appraising the findings derived from this study. The esthetic facades, produced with the methods of surface formation in the Prefabricated Concrete Facade Members, could be materialized with the systems and the coatings suitable for the structure of the members. In this does not happen, unrepairable hard problems do come into being so that it causes to a spoiled appearance, and also it cannot be economic solution.