Değişik sübstitüent ihtiva eden vic-dioksimlerin sentezi ve bunların bazı geçiş metal komplekslerinin incelenmesi
Graduate school of natural and applied sciences department of chemistry
  1. Tez No: 24873
  2. Yazar: H.CAHİT SEVİNDİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN MİRZAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Doktora Tezi DE?İŞİK SÜBSTİTÜENT İHTİVA EDEN vic-DİOKSİMLERİN SENTEZİ VE BUNLARIN BAZI GEÇİŞ METAL KOMPLEKSLERİNİN İNCELENMESİ H.Cahit SEVİNDİR Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabil im Dalı Danışman : Prof.Dr. Ramazan MİRZAO?LU 1992, Sayfa : 43 Jüri : Prof.Dr. Ramazan MİRZAO?LU Prof. Dr. Al i Osman SOLAK Doç.Dr.Hamza YILMAZ Bu çalışmada, çıkış maddesi olarak, 4-Metil asetofenon [Metil-p-Tolil keton] kullanıldı. 4-Metil ase- tofenon, sodyum etoksitli ortamda bütilnitrit ile nitro- zolanarak, izonitrozometil-p-tolil-keton elde edildi. İzonitrozometil-p-tolil-keton, bazik ortamda, hidroksil- amin hidroklorür ile reaksiyon vererek, p-Tolilglioksi- min anti formu sentezlendi. Elde edilen p-Tolilgliok- sim, kloroform içinde, 35-40°C'da klorlanarak, p-Tolil- kloroglioksim izole edildi. p-Tolilkloroglioksimin deği-ii şik aminlerle reaksiyonları sonucunda beş ligand ile onların, onbeş adet, metal kompleksi sentezlendi. p-Tolilkloroglioksim'in alkollü çözeltisine, anilin, benzilamin, p-toluidin, o-toluidin, p-anisidin' in alkollü çözeltileri, (-15°C) - 0°C larda ilave edildikle rinde ve 2-3 saat karıştırılarak bekletilmesiyle, sıra sıyla, anilino-p-tolilglioksim, benzilamino-p-tolilgli- oksim, p-toluidino-p-tolilglioksim, o-toluidino-p-tolil- glioksim ve p-anisidino-p-tolilglioksim ligandları sen tezlendi. Ligandların alkollü çözeltilerine, suda çözül müş olan, Ni(II), Cu(II) ve Co(II)'nin klorürlü tuzları ilave edilerek değişik renklerde olan kompleksleri elde edildi. Kütle, İH-N.M.R., I.R., U.V-Visible verilerine ve elementel analiz sonuçlarına göre yapıları aydınlatıldı. ANAHTAR KELİMELER : Vic-Dioksfimler ; sentez; metal kompleksleri; Ni(II) kompleksle ri; Cu(II) kompleksleri; Co (II) kompleksleri; spektroskopik yapı tayini.
Özet (Çeviri)
İÜ ABSTRACT Doctorate Thesis H.Cahit SEVİNDİR Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor : Prof.Dr. Ramazan MİRZAO?LU 1992, Page : 43 Jury : Prof.Dr. Ramazan MİRZAO?LU Prof. Dr. Al i Osman SOLAK Doç.Dr.Hamza YILMAZ Isonitrosomethyl-p-tolyl-keton has been iso lated through the nitrosotion reaction between methyl-p- tolyl-keton and butyl nitrite in sodium ethoxide medium. Similarly p-Tolylgloxime has been synthesized by the reaction of isonitrosomethyl-p-tolyl-keton and hydroxyl- aminehydrochloride in alkaline medium. Finely powdered anti-p-tolylglyoxime was suspended at 35-40 °C in dry chloroform and upon treatment with Cİ2 p-Tolylchloro- anti-glyoxime was obtained. Alcoholic solutions of aniline, benzylamine, p-toluidine, o-toluidine or p-anisidin amine, have been added into an alcoholic solution of p-Tolylchloroanti-iv glyoxime at temperatures between -15-0. 0°C, to synthesize anilino-p-tolylglyoxime, benzylamino-p-tolylglyoxime, p-toluidino-p-tolylglyoxime, o- toluidino-p-tolylglyoxime and p-anisidino-p-tolylglyoxime ligands respectively. Addition of Ni(II), Cu(Il) and Co(II) chloride salts dissolved in water into alcohol solutions of ligands have given coloured complexes and their structures have been investigated by using thecniques of i.r., ^H-n.m.r., mass, uv-visible spectroscopy and elementary analysis. KEY WORDS : Vic-dioximes; synthesis; metal complexes; Ni(II) complexes; Cu(II) complexes; Co (II) complexes; spectroscopic identification.