Transplantasyon sonrası erken dönemde görülen üriner sistem enfeksiyonlarının epidemiyolojisi ve risk faktörleri
Epidemiology and risk factors of early urinary tract infections after renal transplantation
- Tez No: 248759
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ERKEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Amaç: Son dönem böbrek yetmezliğinin en önemli ve başarılı tedavisi olan renal transplantasyon sonrasında başta idrar yolunda olmak üzere enfeksiyonlar önemli sıklıkta görülmektedirler. Kliniğimizde böbrek nakli yapılmış hastalardaki idrar yolu enfeksiyonu etkenleri ve risk faktörlerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır.Yöntem ve Gereçler: Çalışmada 63 hasta bir yıllık prospektif takibe alınmıştır. Risk faktörlerinin değerlendirilmesi amacıyla kronik böbrek yetmezliği etiyolojileri, preoperatif diyalize girme süreleri, operasyon süreleri, canlı veya kadavradan nakil yapılması, dren ve kateterle takip süreleri, aldıkları immun baskılayıcılar, hastanede yatış süreleri ve sayıları gibi değişkenler takip edilerek hastalarda görülen idrar yolu enfeksiyonlarıyla ilişkileri değerlendirilmiştir.Bulgular: Oniki hastada toplam 24 enfeksiyon atağı görülmüş, en sık izole edilen mikroorganizmalar E. coli ve K.pneumonia olarak belirlenmiştir. Enfeksiyonların en sık görüldüğü zaman aralığı transplantasyon sonrası ilk 120 gün olarak tespit edilmiştir. İncelenen değişkenler arasında nakil sonrası taburcu edildikten sonraki hastaneye yatış sayılarının, enfeksiyon atağı geçiren hastalarda, enfeksiyon atağı geçirmeyenlere göre istatistiksel olarak anlamlı olmasa da (p= 0,052) belirgin derecede fazla olduğu görülmüştür. Bunun dışındaki değişkenler açısından belirgin farklılık saptanmamıştır.Sonuç: Renal transplantasyon yapılan hastaların takibinde ilk bir yıl, özellikle ilk 120 gün içinde üriner sistem enfeksiyonları açısından dikkatli olunmalıdır. Çeşitli nedenlerle hastaneye yatırılan nakil hastaları, özellikle de daha önce idrar yolu enfeksiyonu geçirme öyküsü var ise, hastalık gelişimi açısından mutlaka değerlendirilmelidirler.
Özet (Çeviri)
Aim: Renal transplantation, the most important and successful treatment of end stage renal failure, usually results with infections, especially the urinary tract infections.We wanted to determine the infection ingredients and risk factors of urinary tract infections after renal transplantation at the patients in our clinique.Material and Method: We evaluated 63 patients 1 year prospectively. The risk factors, variables such as the etiology of chronic renal failure, the duration of preoperative dialysis, operative times, transplantation from alive or deceased donor, follow up length of the drains or catheters, used immune suppresives, time and number of hospitalization were examined and the relationship between the risk factors and urinary tract infections was evaluated.Results: Totally 24 infection attacks were seen in 12 patients. E. coli and K.pneumonia were found to be the most isolated microorganisms. The infections after transplantation frequently were seen at the time interval of first 120 days. For the other variables, there was no significant difference detected. Assessing all the variables, hospitalization numbers of the transplant patients after the postoperative discharge were detected significantly more frequent in patients with urinary tract infection attacks as compared with the transplant patients without infection attacks, but this difference was statistically insignificant (p= 0,052).Conclusion: At the first year of renal transplantation followup, especially the first 120 days, the attention must be paid for urinary tract infections. The transplant patients, hospitalized due to different reasons, must be evaluated from the view of disease development, especially they have history of urinary tract infection.