Küçük hücre dışı akciğer kanserleri tanısında tümör belirteci olarak granülosit koloni uyaran faktör (G-CSF) ve makrofaj koloni uyaran faktör (M-CSF) kullanımı
Usage of granulocyte colony stumulating factor (G-CSF) and macrophage colony stimulating factor (M-CSF) as potential tumor markers in non small cell lung cancer diagnosis
  1. Tez No: 248760
  2. Yazar: BURAK BAHAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU ÇAYCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Onkoloji, Biochemistry, Oncology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
KHDAK toplum sağlığını tehdit eden önemli bir sorundur. Bu kanser tipinin erken tanısının yapılabilmesi için kullanılabilecek bir belirteç hali hazırda yoktur. Mevcut belirteçler bazı durumlarda tedaviyi yönlendirmede yetersiz kalabilmektedirler. Bu konu üzerinde yapılan çalışmalar incelendiğinde sitokinlerin kanser tanısı ve tedavinin yönlendirilmesinde umut vaat ettiği görülmektedir.KHDAK hastalarında tümör kaynaklı lökositozun sık görülmesi nedeniyle serum M-CSF ve G-CSF düzeylerinin bu kanser tipinde çalışması seçilmiştir. Çalışmamızda yeni tanı almış 24 KHDAK hastasının serum M-CSF ve G-CSF düzeyleri ELISA metodu kullanılarak saptanmış ve 30 sağlıklı kontrolle kıyaslanmıştır.Elde ettiğimiz sonuçlar kontrollere kıyasla serum G-CSF düzeyinin hastalarda anlamlı derecede yüksek olduğu ancak serum M-CSF düzeylerinde ise fark olmadığıdır. Ayrıca hastalarda baskın kan nötrofil yüksekliğinin serum G-CSF yüksekliği ile birlikte olması bu sitokinin tümör kaynaklı artışını desteklemektedir. Tümör tipleri ile serum sitokin düzeyi ilişkisi ise saptanamamıştır.Hasta sayımızın az oluşu çalışmamızın önündeki en önemli engeli teşkil etmiştir. Ayrıca hastaların takipleri halen devam ettiğinden sürvi analizleri gerçekleştirilememiştir.Literatürde KHDAK sitokin düzeyleri için değişik sonuçlar mevcuttur fakat bizimde katıldığımız ortak kanı yapılan çalışmaların bir süre sonra tutarlı sonuçlar vereceği ve hastalar açısından verimli olacağıdır.
Özet (Çeviri)
Non Small Cell Lung Cancer (NSCLC) is an important subject threatening public health. There is not a marker for early detection of this cancer type in practice yet. Markers in use may sometimes be insufficient for guiding treatment. When studies on this subject searched cytokines show promise in diagnosis and guiding treatment.The reason for selecting to choose serum M-CSF and G-CSF levels are observing tumor related leukocytosis in most of the NSCLC patients. In our study we compared serum M-CSF and G-CSF levels in 24 newly diagnosed NSCLC with ELISA and then compared with 30 healthy individuals.Our data suggests that serum G-CSF levels are significantly higher than controls but no significant difference between M-CSF levels. In addition, increased serum G-CSF level with high neutrophil counts in patients suggests tumor related increase of this cytokine. There was no relationship between serum cytokines and tumor types.Our main obstacle was small number of patients. Patient follow up is still ongoing so no survival analysis could be performed.There are different results in the literature about cytokine levels in NSCLC patients but the main idea, which we collaborate too, is ongoing studies will show consistent results and will be valuable for patients.