Bilişsel açıdan farklı obsesyonlara sahip Obsesif Kompulsif Bozukluğu (OKB) olan hastalarda fluoksetin tedavisi öncesi ve sonrası magnetik rezonans spektroskopi bulguları
The magnetic resonance spectroscopy findings of Obsessive-Compulsive Disorder (OCD) patients with cognitively different obsessions
- Tez No: 248773
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFULLAH BEŞİROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Obsesif kompulsif bozukluğun homojen özelliklere sahip alt tiplerini tanımlamaya yönelik çalışmalarda sıklıkla kullanılan uygulamalardan biri belirti yapısına dayanan ayırımdır. Yakın zamanda belirti yapısına dayanan ayırım açısından farklı bilişsel süreçlerden köken alan obsesyonların otojen ve reaktif obsesyonlar olarak iki farklı gruba ayrılabileceği önerilmiştir. Önceki fonksiyonel nörogörüntüleme çalışmaları OKB'nin farklı belirti boyutlarında farklı substratlara sahip olabileceğini göstermektedir. Bu çalışmada otojen ve reaktif obsesyonlara sahip OKB hastalarının tedavi öncesi ve 16 haftalık fluoksetin tedavisi sonrası MRS görüntüleme yöntemi ile nöronal metabolit değerleri arasında farklılık olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır.Otojen olarak tanımlanan obsesyonlara sahip 15 hasta (otojen grup), reaktif olarak tanımlanan obsesyonlara sahip 15 hasta (reaktif grup) ve 15 sağlıklı kontrol grubu çalışmanın örneklemini oluşturdu. MRS yöntemi ile sağ amigdalohipokampal korteks (AHK) ve sağ anterior singulat korteksdeki (ASK) N-asetilaspartat (NAA) ve kreatinin (Cr) değerleri ölçüldü.Çalışmamızda ASK'de tedavi öncesi NAA/Cr oranı, otojen ve reaktif grupta kontrol grubuna göre belirgin olarak düşüktü ancak tedavi sonrası otojen ve reaktif grup arasında anlamlı bir farklılık yoktu. AHK'de ise tedavi öncesi otojen grubun NAA/Cr oranı reaktif ve kontrol grubuna göre belirgin olarak daha düşüktü. Ttedavi sonrası otojen grubun NAA/Cr değerleri anlamlı olarak artarken reaktif grupta anlamlı değişim saptanmadı.Sonuç olarak; OKB'de belirti boyutlarına bakılmaksızın ASK'de NAA konsantrasyonunun azalması, bu bölgenin OKB patofizyolosinde yaygın olarak anormallik göstermesi ile ilişkilidir. Mezotemporal loptaki nöronal canlılığın azalması sıklıkla otojen obsesyonlarla ilişkilidir ve bu grup hastalardaki nöronal canlılık azalması geriye dönüşümlü olabilmektedir.
Özet (Çeviri)
It has been sug¬gested that obsessions may be categorized as autogenous versus reactive in terms of their evoking stimuli, contents, and subsequent cognitive processes. Preliminary functional neuroimaging studies suggest that different symptom dimensions in obsessive compulsive disorder may have distinct neural substrates. In this study, we aimed to assess right anterior cigulate cortex (ACC) and amygdala-hippocampal complex (AHC) spectroscopy measures in the drug-naive OCD patients with autegeneous obsessions (OCD-AG) versus reactive obsessions (OCD-RG) at pre-and post-treatment. We compared cross-sectionally regional specific metabolite levels using spectroscopic study in OCD-AG, OCD-RG and healty groups and assessed changes in metabolite levels after 16 weeks of fluoxetine treatment in patient groups. Fifteen OCD patients with autogenous obsessions, 15 patients with reactive obsessions and 15 healthy participants were included. We measured the absolute NAA and creatinin consantrations according to magnetic resonance spectroscopy and obtained NAA/Cr rations in right ACC and AHC. The baseline NAA/Cr ratios of both OCD-AG and OCD-RG were significantly lower than control group in the ACC. Compared to OCD-RG and control groups, the OCD-AG group had significantly less baseline NAA/Cr ratio in the AHC. Significant increases in NAA/Cr ratio for OCD-AG group were detected in the AHC after 16 weeks of fluoxetine treatment. As for ACC NAA/Cr ratios, no significant changes were found in both groups. In conclusion, Findings of reduced ACC NAA concentrations implicate a common abnormality of this brain region in the pathophysiology of OCD patients regardless of symptom dimension. Reduction in neuronal viability in the mesiotemporal lobe is more likely to be associated with autogenous obsessions, and these reductions may be reversible in the OCD patients with these obsessions.