Periton diyalizli hastalarda farklı dializ solüsyonlarının lipid peroksidasyonu ve Asimetrik Dimetilarginin seviyelerine etkilerinin araştırılması
The Investigation of Lipid Peroxidation and Asymmetric Dimethylarginin levels in Peritoneal Dialysis Patients Treated with Different Dialysis Solotions
- Tez No: 248772
- Danışmanlar: PROF. DR. M. RAMAZAN ŞEKEROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Böbrek fonksiyonlarında bozulma sonucu, son dönem böbrek yetmezliği hastalarında birçok patalojik bozuklukla beraber ateroskleroz ve kardiyovasküler bozukluklar da oluşmaktadır. Asimetrik dimetilarginin (ADMA), nitrik oksit sentazın endojen inhibitörüdür. Nitrik oksit sentezini azaltarak koroner arter hastalık gelişimi için bir risk faktörü olduğu kabul edilmektedir. Bu çalışmada periton diyalizi ile tedavi edilen hastalarda farklı iki diyaliz solüsyonu (Physioneal® ve Dianeal®) kullanımının kardiyovasküler risk faktörleri ve lipid peroksidasyonu üzerine etkilerinin karşılaştırılması amaçlandı. Physioneal® marka periton diyalizi solüsyonu ile tedavi gören 14 hasta çalışma grubuna alındı. Bu hastalardan öncelikle kan numuneleri alındı (Grup- 1) ve daha sonra aynı hastalarda tedaviye bir ay süreyle Dianeal® marka periton diyalizi solüsyonu ile devam edildi. Bu sürenin sonunda hastalardan yine kan numuneleri alındı (Grup- 2). Sonra hastaların tedavisinde tekrar Physioneal® solüsyonuna dönülerek bir aylık sürenin sonunda üçüncü kez kan numuneleri alındı (Grup- 3). Ayrıca hasta grubu ile yaş ve cinsiyet yönüyle eşleştirilmiş 16 sağlıklı şahıstan kontrol grubu oluşturuldu. Çalışmaya alınan bütün deneklerde serum ADMA, homosistein (Hcy), malondialdehit (MDA), hsCRP, vitamin B6, vitamin B12 ve folik asit seviyeleri ölçüldü. Her üç periton diyaliz grubunun serum ADMA seviyeleri (Grup-1: 0.527±0,112 ?mol/L; Grup-2: 0.637±0.14 ?mol/L; Grup-3: 0.54±0,113 ?mol/L) kontrol grubundan (0,423±0,105 ?mol/L) yüksek bulunurken, Grup-2'nin ADMA seviyesi ise, Grup-1 ve 3'ten daha yüksekti (p0.05).
Özet (Çeviri)
The Investigation of Lipid Peroxidation and Asymmetric Dimethylarginin levels in Peritoneal Dialysis Patients Treated with Different Dialysis Solotions.As a result of failure in renal functions, in addition to several pathological disorders, in end stage renal disease patients atherosclerosis and cardiovascular disorders can occur. Asymmetric dimethylarginine (ADMA), is an endogen inhibitor of nitric oxide synthase. Because it reduces nitric oxide synthesis, it is recognised as a risk factor for development of coronary artery disease. The aim of this study was to compare the effects of using two different dialysis solutions (Physioneal® and Dianeal®) on the cardiovascular risk factors and lipid peroxidation in the patients with peritoneal dialysis. Fourteen patients who has been treated with the Physioneal® peritoneal dialysis solution, were included in the study. First, the blood samples of these patients were obtained (Group-1) and then the treatment was continued with the Dianeal® periteonal dialysis solution in the same patients for a month. After this period, the blood samples were obtained (Group-2). And later, Physioneal® solution was used for a month and blood samples were obtained for the third time (Group-3). Additionally, a control group including 16 healthy persons who has matched to the study group with parameters like age and sex, was composed. In all subjects in the study, serum ADMA, homocysteine (Hcy), malondialdehyde (MDA), hsCRP, vitamin B6, vitamin B12 and folic acid levels were measured. In all three periteoneal dialysis groups, serum ADMA levels (Group-1: 0.527±0,112 ?mol/L; Group-2: 0.637±0.14 ?mol/L; Group-3: 0.54±0,113 ?mol/L) were higher than the controls (0,423±0,105 ?mol/L). The ADMA levels of Group-2 were higher than the Group-1 and Group-3 (p0.05).