Lokal ileri evre küçük hücreli dışı akciğer kanserli hastalarda iki farklı kemoterapi kolu ile yapılan radyokemoterapi uygulamalarının karşılaştırılması
The comparison of radiochemotherapy makeing with two different chemotherapy arm ın patients with locally advanced stage non-small cell lung cancer
  1. Tez No: 303322
  2. Yazar: HİLAL KIZILTUNÇ ÖZMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN SEZEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Akciğer kanseri ülkemizde olduğu gibi dünyada da en yaygın ve en yüksek ölüm oranına sahip kanser tipidir. Akciğer kanserine neden olarak en başta sigara içimi gelmektedir. Bunun yanı sıra genetik nedenlerinde akciğer kanseri oluşması ve ilerlemesi üzerinde etkileri olduğu bilinmektedir. Tüm akciğer kanserlerinin yaklaşık %80'i küçük hücreli-dışı akciğer kanseridir (KHDAK) ve bunların %25?40'ı tanı anında evre III lokal ileri hastalığa sahiptir. KHDAK Evre III tümörler; evre III A ve B olarak ayrılması ile bazı tedavi farklılıkları ortaya çıkmış ve evre III-A tümörlerde cerrahinin uygulanabileceği bildirilmiştir. Cerrahi dışı olgularda radyoterapi standart tedavi yöntemidir. RT'ye kemoterapinin eklenmesinin radyoterapinin etkinliğini arttırması (radyoduyarlaştırıcı) ve uzak metastaz insidansını azaltması açısından faydalı olduğunu gösteren çalışmalar mevcuttur. Evre III-B tümörlerde ise standart tedavi yöntemi kemoradyoterapidir. Biz bu çalışmada lokal ileri inoperabl KHDAK'de, RT ile eş zamanlı olmak üzere 21 günde uygulanan sisplatin?vinorelbine (S-V) kemoterapisi ile haftalık paklitaksel-karboplatin (P-K) kemoterapisi uygulanan hastalar arasında tedavi öncesi ve sonrasındaki tümör ve lenf nodu boyutu cevap oranları, genel sağkalım ve yan etki profili arasındaki farklılıkları araştırdık. Sonuç olarak ileri evre KHDAK'nde sisplatin-vinorelbin ve paklitaksel-karboplatin kemoterapilerinin radyoterapi ile eşzamanlı olarak uygulanması ile elde edilen anlamlı yanıt tümörün lokal kontrolü açısından önemlidir. Her iki koldaki tedaviye yanıt oranlarının birbirinden farklı olmadığı görülmüştür. Kemoterapilerin seçiminde her hasta için ayrı değerlendirme yapılması uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is the most common and the highest mortal rate cancer type in our country as well as worldwide. Smoking is the first and most important risk factor for lung cancer. Also, it is known that genetic factors take part in occuring and developing lung cancer. About 80 % of total lung cancer is non-small cell lung cancer (NSCLC) and 25-40 % has locally advanced stage III at the same time diagnostic. Some different treatments have happened by means of NSCLC stage III tumors separate as stage III A and Stage B and it has declerated that the surgery operation will be able to make on stage III A tumors. The radiotherapy is a standart treatment way for non-surgery case. A lot of article are existing that they were showing be useful of chemotherapy added to radiotherapy in terms of increase activity of radiotherapy (radiosensitive) and decrease of distant metastasis incidence. The chemoradiotherapy is a standart treatment way for stage III B tumors. In this study we investigated in patients with locally advance inoperable NSCLC on the way synchroneously with radiotherapy between patients applied Cisplatin-Vinorelbine (C-V) chemotherapy for 21 days and Paklitaxel-Carboplatin (P-C) chemotherapy for one week in before and after treatment tumor and lymph node (LN) seize answer rate and differences between general survive and side effect profile. As a result chemotherapies of Cisplatine-Vinorelbine and Paklitaxel-Carboplatin performing in same time with radiotherapy are important in terms of local control of tumor. It has been seen that there is no different between answer rate to treatment in each of two arm. It will be apply difficult assesment for each patient in chemotherapies choise.