İnterferon tedavisi sonucu gelişen depresyon ile oksidatif stres ve nörotrofik faktörlerin ilişkisi
The relationships between the interferon induced depression and neurotrophic factors and oxidative stress
  1. Tez No: 248844
  2. Yazar: İSMET ESRA ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİYE KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada IFN tedavisi sonucu gelişen MD ile sosyodemografik özellikler, nörotrofik faktörler ve oksidatif stres arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlandı.Çalışmanın örneklemi Mart 2009-Eylül 2009 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları polikliniğine başvuran ve IFN tedavisi başlanması önerilen 34 KHB ve 30 KHC hastasından oluştu. Çalışmaya alınan hastalara araştırma konusunda bilgi verildi. Bilgilendirilmiş onam alınan hastalara sosyodemografik veri formları dolduruldu. Hastalarla IFN tedavisi başlanmadan, tedavinin 2. ve 6. haftasında yüz yüze görüşülerek SCID-I / CV , HADÖ ve HDDÖ uygulandı. Tedavi öncesinde ve tedavinin 2. haftasında tüm hastalardan , 6.haftada ise sadece MD tanısı alan hastalardan biyokimyasal parametreler için kan örneği alındı.Çalışmamız sonucunda 8'i KHB, 12'si KHC olan toplam 20 hastaya (%31.25) MD tanısı konuldu. Sosyodemografik ve klinik özelliklere bakıldığında IFN tedavisi sonucu gelişen MD ile tedavi öncesi HADÖ (p=0.000) ve HDDÖ (p=0.001), IFN tipi (p=0.025) ve çocukluk çağında anne yitimi (p=0.005) arasında anlamlı ilişki bulundu. Yapılan regresyon analizi sonucunda bu değişkenlerden sadece IFN tipi (p=0.020) ve tedavi öncesi HADÖ (p=0.021) değerlerinin IFN tedavisi sonucu gelişen depresyonun bağımsız öngörücüleri olduğu saptandı.Olgulara ait tedavi öncesi HADÖ, HDDÖ, S100B, BDNF, TOD, TAOK düzeyleri 2. haftada saptanan değerler ile karşılaştırıldığında HADÖ, HDDÖ düzeylerinde anlamlı yükselme (p=0.000, p=0.000), S100B ve BDNF düzeylerinde anlamlı azalma olduğu saptandı (p=0.010, p=0.005). TOD ve TAOK düzeylerinde anlamlı bir değişiklik bulunmadı (p=0.292, p=0062). MD gelişen ve gelişmeyen hastalarda 2. haftada saptanan nörotofik faktörler ve oksidatif stres parametreleri arasında da anlamlı fark bulunmadı. IFN tedavisinin 2. haftasında depresyon belirtileri görülen 15 hastaya antidepresan tedavi başlandı.Antidepresan tedavi başlanan hastaların 2. ve 6. hafta HADÖ, HDDÖ, S100B, BDNF, TAOK, TOD düzeyleri karşılaştırıldığında HADÖ ve HDDÖ'de anlamlı olmayan bir azalma (p=0.0156, p=0.339) S100B, TAOK, TOD düzeylerinde anlamlı olmayan bir artış (p=0.062, p=0.599, p=0.555), BDNF düzeyinde ise anlamlı bir yükselme saptandı (p=0.007).Elde edilen bulgular daha önceki çalışmaların sonuçları göz önüne alınarak tartışıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to research the relationship between IFN induced depression and sociodemographic characteristics, neurotrophic factors and oxidative stress.The study was conducted between March and September in 2009. Sixty four cases, thirty four with CHB and thirty with CHC, applied to the department of enfection disorders and suggested to be treated with IFN, were included into the study. The subjects were first informed about the content of the study and then every patient was asked to give a written consent as the declaration of their acceptance. Face to face interviews were performed with the patients the day before treatment and at the 2nd and 6th weeks after the IFN therapy. The patients were given patient information form, SID-I/CV, HDRS and HARS respectively. Blood samples were taken for biochemical parameters from all the patients before treatment and the second week after the treatment. However, at the 6th week samples were only taken from patients with MD.At the end of the study totaly 20 patients, 8 of whom CHB and 12 of whom CHC, were diagnosed with major depression. When sociodemographic and clinical characteristics were evaluated, a significant relationship was found between the major depression developed after IFN therapy and baseline HDRS and HARS scores ( p= 0.001, p=0.000), the type of IFN-? (p=0.025) and loss of mother in childhood (p=0.005). At the end of regression analysis, it was determined that among these variables only the type of IFN-? (p=0.020) and baseline HARS scores (p=0.021) were the independent presciences of the IFN induced MD.There were no significant differences between neurotrophic factors and oxidative stress parameters at the 2nd week among the patients with and without MD. Antidepressant therapy was initiated with 15 patienst that have depressive symptoms at the 2nd week of the IFN therapy.When the pretreatment levels of HDRS, HARS, S100B, BDNF, TOD, and TAOC were compared to those of after treatment at the 2nd week, it was determined that there was significant increase at HDRS AND HARS levels (p= 0.000, p=0.000) while there was significant decrease on the levels of S100B and BDNF (p=0.010, p=0.005). No significant change was determined for TOD and TOAC levels (p=0.062, p=0.292).When the 2nd and 6th week HDRS, HARS, S100B, BDNF, TOAC and TOS levels of the patients given antidepressants were compared, it was found that HDRS and HARS scores decreased insignificantly ( p=0.339, p=0.156), S100B, TAOK, TOD increased insignificantly (p=0.062, p=0.599, p=0.555) while there was significant increase in BDNF level ( p=0.007).