Artroskopik diz cerrahisinde eklem içine lokal infiltrasyon ile uygulanan levobupivakain ve sufentanilin postoperatif tramadol tüketimine etkisi
It is aimed to evaluate the effect of intraarticular levobupivacaine and sufentanil on postoperative pain and tramadol consumption in arthroscopic knee surgeries
  1. Tez No: 248845
  2. Yazar: BANU BARAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUBA BERRA ERDEM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Artroskopik diz cerrahisinde intraartiküler uygulanan levobupivakain ve sufentanilin postoperatif tramadol tüketimine etkisiArtroskopik diz cerrahisinde eklem içine lokal infiltrasyon ile uygulanan levobupivakain ve sufentanilin postoperatif tramadol tüketimine etkisinin karşılaştırılması amaçlandı.Etik kurul ve hastaların yazılı onayı alınarak diz artroskopisi yapılacak 18- 65 yaş arası, ASA I- II risk grubunda 60 hasta çalışmaya alındı. Tüm hastalara standart genel anestezi indüksiyon ve idamesi uygulanarak 3 gruba ayrıldı. Grup I'de % 0,5 levobupivakain 22ml, Grup II' de % 0,5 levobupivakain + 10mcg sufentanil 22 ml, Grup III'de serum fizyolojik 22 ml volümde hazırlanarak 5 ml'si operasyon başında ciltalti, 15 ml'si intraartiküler olarak turnike indirilmeden 10 dk önce intraartiküler uygulandı ve anestezi sonlandırıldı. Peroperatif hemodinamik parametreler izlendi. Postoperatif 1., 2., 3., 6., 12. ve 24.saat VAS skorları,sedasyon skorları, hasta kontrollü analjezi cihazı takılarak tramadol tüketimi, yan etki olup olmadığı, ek analjezik gereksinimi takip edildi. VAS 4 ve üzerindekilere ek analjezik uygulandı.Grupların demografik ve hemodinamik özellikleri karsılastırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). Gruplarda posroperatif analjezi değerlendirildiğinde; postoperatif 1.,2.,3.,6.,12. ve 24.saatlerde dinlenme ve hareket anında kaydedilen VAS değerleri grup I'de grup III'e göre, Grup II'de Grup III'e göre istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (p0,05) hareket anında 1. ve 2. saatlerde istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (p0,05). Sedasyon düzeyleri ve ek analjezik gereksinimi açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0,05).Artroskopik diz cerrahisinde intraartiküler levobupivakain, levobupivakain+ sufentanil uygulamalarının etkin bir postoperatif analjezi sağladığı ancak levobupivakaine sufentanil eklenmesiyle postoperatif erken saatlerde daha iyi ağrı kontrolü sağladığı ve ek analjezik tüketim miktarını azalttığı saptandı.
Özet (Çeviri)
It is aimed to evaluate the effect of intraarticular levobupivacaine and sufentanil on postoperative pain and tramadol consumption in arthroscopic knee surgeries.After approval of Local Ethical Committee and written patient informed consent, ASA I-II, 18-65 years old 60 patients scheduled for arthroscopic knee surgery were enrolled into the study. All of the patients were applied standardised general anesthesia induction and management protocol and divided into three groups randomly.10 mg levobupivacaine in 20 ml to Group I, 10 mg with 10mcg sufentanil levobupivacaine in 20 ml to Group II and 20 ml saline was applied before tournement deflation intraarticularly. VAS and sedation cores, tramadol consumption with patient controlled analgesia device at 1., 2., 3., 6., 12., and 24. hours, side effects and additional analgesic requirement reported. Additional analgesic was applied to the ones VAS> 4.When groups? demographics and haemodynamics were evaluated, there is no statistically significant difference reported (p>0,05). When the postoperative analgesia of the groups was evaluated, VAS scores of rest and movement were statistically significant between Group I ?III and Group II-III at 1., 2., 3., 6., 12. and 24. hours (p0,05) 1. And 2. hours VAS scores at movement was statistically significant (p0,05). There was no statistically significance between all of the groups sedation scores and additional analgesic need There was no statistically significance between all of the groups (p>0,05).It is thought that intraarticular levobupivacaine and sufentanil + levobupivacaine provided effective postoperative analgesia in arthroscopic knee surgery however sufentanil addition to levobupivacaine provided better pain control at early postoperative six hours and reduce additional analgesic consumption.