Sol ventrikül fonksiyonlarının (EF, EDV, ESV, CO) ve miyokard kontraktilitesinin değerlendirilmesinde kullanılan multimodalitelerin (Bilgisayarlı tomografi, MR, Ekokardiografi) karşılaştırılması
The comparision of multimodalities (Multi - Dedector Row CT, MR Imaging, Echocardiography used in the evaluation of the left ventricule functions (EF, EDV, ESV, CO) and myocardial contractility
  1. Tez No: 248848
  2. Yazar: BEDİA KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAHYA PASOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Çalışmamızda son yıllarda gelişen kardiyak BT incelemeyle elde edilen solventrikül fonksiyonel parametrelerinin, pratikte yaygın kullanılan iki boyutluekokardiografi ve sol ventrikül boyutlarının değerlendirilmesinde altın standart olan MRile kıyaslanması amaçlanmıştır. Ayrıca MR ile elde edilen verilerin postproseshesaplanmasında kullanılan yazılımlar (MR-Argus ? CMR-tools) arasında ilişki olupolmadığı da değerlendirilmiştir.Gereç ve yöntem: Kardiyak BT incelemesi yapılan ortalama yaş aralığı 51.4±14.9olan 40 hasta, kardiyak MR ve EKO ile de değerlendirildi. BT, MR ve EKO ile hesaplananenddiastolik volum (EDV), endsistolik volum (ESV), stroke volum (SV), ejeksiyonfraksiyonu (EF), kardiyak output (CO) ve miyokard kütlesi değerleri karşılaştırıldı. Solventrikül fonksiyonlarının hesaplanması için iki farklı MR yazılımı kullanıldı. CMR toolsLV tutorials metodu üç boyutlu olarak fonksiyonel değerlendirme yapılabildiği için altınstandart kabul edildi.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: The purpose of this study is to compare the left ventricular parametersobtained from recently developed cardiac multi-detector row computed tomography (CT)studies with two-dimensional echocardiography commonly used in practice and magneticresonance Imaging (MRI) which is accepted as golden standard in the evaluation of leftventricular functions. Our study is also aimed to evaluate whether there is a relationship ornot between MR-Argus and CMR-tools which are the softwares used in post processcalculations of data obtained by MRI.MATERIALS AND METHODS: Fourty patients with average age span of51.4±14.9 scanned with Cardiac CT were evaluated by cardiac MRI and echocardiography.End-diastolic volume (EDV), end-systolic volume (ESV), stroke volume (SV), ejectionfraction (EF), cardiac output (CO), and myocardial mass values calculated by CT, MRI,and echocardiography were compared to each other. Two different MR softwares wereused to compare left ventricular functions.