Biyokimyasal ve hematolojik parametrelerin açlık-tokluk karşılaştırması.
The comparison of biochemical and hematological parameters, between fasting and food intake.
- Tez No: 248867
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP TUNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Hematoloji, Biochemistry, Hematology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç: Günümüzde sık kullanılan bazı biyokimyasal ve hematolojik tetkiklerde açlık ve tokluk arasında farklılık olup olmadığını tespit etmektir.Materyal-metod: Çalışmaya başlamadan önce doktorlara ve hastalara kan tahlilleri için uygun kan verme zamanı konusunda anket yapıldı. Çalışmaya toplam 112 hasta alındı.
Özet (Çeviri)
Aim: İn this study, we aimed to determine the difference in some commonly used biochemical and hematological parameters, between fasting and food intake.Methods: The doctors and patients were conducted to a survey about the appropriate time for blood tests before the study. 112 patients were included in the study. Blood samples were collected after 8-10 hours of fasting and 2 hours after the 600-700 calories lunch. The results of creatinin, SGPT, sodium, glucose, calcium, albumin, total cholesterol, triglyceride, HDL, LDL, ALP, total bilirubin, LDH, hemogram, sedimentation rate, PT and TSH were compaired between fasting and food intake.Results: İn the survey, 75% of patients and 77% of doctors were thinking that the fasting was the appropriate time for blood tests.