Periferik sinir kesisinde farklı onarım zamanlarında melatoninin sinir iyileşmesine olan etkisinin incelenmesi
The investigation of repair time and the effect of melatonine in healing of repaired peripheral nerve injury
- Tez No: 248868
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KESKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Travma sonucu meydana gelen periferik sinir hasarı, fiziksel olduğu kadar psikososyal ve ekonomik problemlere de yol açan ciddi bir durumdur. İyileşme süreci oldukça uzundur ve ciddi fonksiyon kayıplarına neden olmaktadır. Günümüzde bile mükemmel duyusal ve fonksiyonel olarak geri dönüşü sağlayabilecek bir tedavi şekli ortaya konamamıştır.Periferik sinir cerrahisinde onarım zamanlamasının önemi herkesçe kabul görmektedir. Bununla birlikte pek çok farmakolojik ajan deneysel olarak, hücre ölümünü azaltmak ve sinir iyileşmesini hızlandırmak amacıyla kullanılmıştır. Ancak hali hazırda klinik kullanıma giren bir ajan mevcut değildir. Bu bilgiler ışığında deneysel olarak oluşturulan siyatik sinir kesisinde farklı onarım zamanlarında melatoninin sinir iyileşmesine olan etkisini araştırmak ve bu etkileri stereolojik olarak değerlendirerek kantitatif veriler elde etmek amacıyla bu çalışma planlandı.Çalışmada toplam 80 adet Wistar cinsi dişi rat kullanıldı. Onarım zamanları 0. saat, 12. saat, 24. saat ve 1. hafta olarak belirlendi. İlk dört gruba (Grup 1, 2, 3, ve 4) sinir kesisi sonrası 12 hafta boyunca intraperitoneal olarak Melatonin verildi ve belirlenen zamanlarda onarım yapıldı. İkinci dört gruba (Grup 5, 6, 7 ve 8) siyatik sinir kesisini takiben belirlenen zamanlarda onarım yapıldı. 12. hafta sonunda miyelinli akson sayıları değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Periferic nerve injury is a serious causes economic and psychosocial problems, which happens as a result of trauma. Healing period is fairly long and causes serious functional losses. Recently no treatment method presents to provide recovery as perfect sensational and functional.It?s all agreed that the importance of repair timing in periferic nerve surgery. However most pharmacological agent was used to accelerate nerve healing and reduce cell death as experimental. But currently there is no agent which enters clinic usage. In the light of these data, this study is planned to acquire quantitative data which evaluate these effects as stereologic and to search the influence of nerve healing of melatonin in different repair times at sciatic nerve cut formed as experimental.In this study total 80 Wistar female rats are used. Repair times are determined as 0. hour, 12. hour, 24. hour and 1. week. After nerve cut during 12 weeks as intraperitoneal melatonin was given to the first four groups ( Group 1, 2, 3 and 4) and repair was made at determined times. Repair was made to the second four gruops (Group 5, 6, 7 and 8) at determined times following sciatic nerve cut. The end of 12.week the axon numbers with miyelin was evaluated. Significantly difference was stated as statistical in the groups that made early repair.