Suç işlemiş kadınların sosyodemografik özellikleri, anne-baba tutumları ve öfke ifade biçimlerinin değerlendirilmesid
Evaluation of socio-demographic characteristics, parental attitude and anger expression among female offenders
  1. Tez No: 248880
  2. Yazar: HURİYE GÜMÜŞ ERSEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. CEM İLNEM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
GİRİŞ: Kadının, ekonomik, sosyal ve siyasal yaşamda artan önemiyle birlikte ?kadın suçluluğu? üzerindeki ilgi giderek artmaktadır. Bu yüzden kadının suç eğilimi ve davranışı üzerinde etkili olan alanlarda araştırmalar yapılmıştır. İnsanın biyopsikososyal bir varlık olması nedeniyle kadın suçluluğunun psikiyatrik açıdan incelenmesi önemli bir konudur.AMAÇ: Suç ile öfke, şiddet ve aile tutumu arasında ilişki olduğu belirtilmektedir. Kadın suçluluğu konusunda az sayıdaki araştırmada ise daha çok demografik veriler, kadını suça iten sosyokültürel ve ekonomik faktörler üzerinde durulmaktadır. Psikiyatri pratiğinde kadın suçluluğu konusunda eksiklik nedeniyle, bu çalışmada suç işlemiş kadınların sosyodemografik özellikleri, anne-baba tutumları ve öfke ifade biçimlerinin araştırılması amaçlanmıştır.YÖNTEM: Çalışmaya İstanbul Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda bulunan 176 kadın hükümlünün 102'si dahil edilmiştir. Kontrol grubu ise sağlıklı, daha önce cezaevi yaşantısı olmayan 77 kadından oluşmaktadır. Kişiler çalışma hakkında bilgilendirilmiş ve çalışmaya katılmayı kabul edenlere ?veri formu?, ?çok boyutlu öfke ölçeği? ve ?anne-baba tutum ölçeği? uygulanmıştır.BULGULAR: Suç işlemiş kadınlarda eğitim düzeyi ve gelir seviyesi düşüktü. Boşanmış ve evli kadınlarda suç oranı daha yüksek tespit edildi. Hükümlü kadınlarda, alkol, madde kullanımı oranı belirgin olarak yüksekti. Öfke ölçeği değerlendirmesinde ise ?öfkeye yol açan etmenler? dışındaki tüm parametrelerde anlamlı derecede farklılık görülmüştür. Anne-baba tutumları değerlendirildiğinde her iki grupta da otoriter aile yapısı dikkat çekmektedir.SONUÇ: Toplum ve toplum düzeni var olmaya devam ettikçe suç kavramı insanın yaşamında daima var olacaktır. Suç ve kişiyi suça iten faktörlerin çok yönlü araştırılması önemli bir konudur. Öfke, saldırganlık ve suç arasında bir ilişki olduğu gerçeği yadsınamaz bir gerçektir ve dolayısı ile psikiyatri gündeminde yer almalıdır. Kadınların suç oranının düşük olması nedeniyle hükümlü kadınlarda öfke ve öfke kontrolü göz ardı edilmektedir; bu konu kadın cezaevlerinde rehabilitasyonun bir amacı olmalıdır.ANAHTAR KELİMELER: Kadın suçluluğu, Öfke ifadesi, Anne-baba tutumu
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: The interest in ?women criminality? is increasing everyday with the importance of women taking place in economic, social and political life. Therefore, researches were made on the fields about crime tendency and behavior of women. Human is a biopsychosocial being, so ?women criminality? is an important subject to investigate in psychiatric prospective.AIM: It is suggested that anger, violence and parent?s attitude have a relation with crime. Mostly, demographic features, sociocultural and economic factors that lead women for the criminal act are emphasized in a few studies about women criminality. Due to the lack of data about female delinquency in psychiatric practice, we aimed to investigate socio-demographic characteristics, parental attitude and anger expression manners among female offenders.METHOD: Of the 176 incarcerated women in Istanbul Bakırköy Women Jail, 102 women were participated in the study. Control group was composed of 77 healthy women who had never a prison life. All individuals were informed about the study and ?data form?, ?multidimensional anger inventory? and ?parental attitude scale? were applied for whom accepted to participate.RESULTS: The educational and income levels were lower in female offenders. Divorced and married women were obtained to have higher crime rate. Alcohol and substance abuse rates were significantly higher in incarcerated women. In anger inventory, significant difference was obtained in all the parameters except ?factors that cause anger?. Authoritarian family structure has drawn attention in parental attitude scale in both of the groups.CONCLUSION: Crime conception will always be in human life, since community and social orders exist. Crime and the factors pushing people into crime is an important issue to investigate in all aspects. Relationship between anger, aggression and crime is undeniable fact and so it should take place in psychiatric agenda. Anger and anger control were ignored in incarcerated women due to the low crime rate of women; this should be an aim in rehabilitation in women jails.KEY WORDS: Women criminality, Anger expression, Parental attitude