Sinüs ve burun cerrahisi uygulanan erişkin hastalarda, sevofluran ve desfluranın hemodinami, derlenme üzerindeki etkileri ve postoperatif yan etkilerinin karşılaştırılması
The effects of desflurane or sevoflurane anesthesia on recovery, hemodynamic effects and postoperative side effects in adult patients that have sinus and nose surgery
- Tez No: 248886
- Danışmanlar: PROF. DR. AGAH ÇERTUĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Sinüs veya burun cerrahisi anestezisinde hızlı uyanma ve derlenme, hastanınhavayolu açıklığını hızla kontrol edebilir hale gelmesi, cerrahi komplikasyonlarıntakibi açısından önemlidir. Ayrıca kontrollü hipotansiyon sağlanması da sinüs veyaburun cerrahisi prosedürlerinin konforlu ve başarılı olmasında en önemli hususlardanbiri olan perioperatif kanama kontrolünde kolaylık sağlamaktadır.Çalışmamızda bu amaçla pratikte sıklıkla kullanılan sevofluran ve desflurankarşılaştırılmıştır. Yaşları 18 ile 60 arası değişen, fiziksel durumu ASA I olup sinüsveya burun cerrahisi (septoplasti ve/veya rinoplasti, fonksiyonel endoskopik sinüscerrahisi) uygulanacak 40 hasta bu çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalar iki grubaayrılmış olup (Grup S: Sevofluran grubu, Grup D: Desfluran grubu) her iki grupta dastandart anestezi indüksiyonu uygulanmıştır. Anestezi idamesi % 50/50 O2/havakarışımı ile birlikte Grup S' de % 1-2 sevofluran, grup D' de % 3-6 desfluran ilesürdürülmüş olup perioperatif dönemde her iki gruba da 0.25 ?g kg-1 dk-1 remifentanilinfüzyonu uygulanmıştır.Operasyon süresince hemodinamik parametreler, operasyon sonrasındaanestezik ajanların kapatılmasından ekstübasyona kadar geçen süre, oksijensatürasyonu (SpO2), trakeal ekstübasyon esnasındaki hemodinamik parametreler,göz açma, emirlere uyma (araştırmacının parmağını sıkma) , oryantasyon (doğumyılını ve bulunduğu yeri söyleme) süreleri kaydedilmiştir.Postoperatif bakım ünitesinde belirli aralıklarla vital parametreler kaydedilmişolup, Görsel Ağrı Skalası (VAS) ile hastaların postoperatif dönemde ağrılarıdeğerlendirilmiş ve gerekli görülenlere analjezik uygulanmıştır. Aynı şekildepostoperatif bulantı, kusma varlığı tespit edilmiş gerekli durumlarda medikasyonuygulanmıştır.Elde edilen veriler SPSS programında yorumlanmıştır.Çalısmaya dahil edilen olguların yaş, kilo, cinsiyet dağılımları ile uygulananoperasyon türlerinin ve sürelerinin dağılımları gruplar arasında benzer bulunmuştur.Her iki grupta perioperatif hedeflenen OAB ye ulaşılmıştır. Sevofluran dahayüksek MAK değerinde kullanılmasına karşın OAB değerleri desfluran grubuna göredaha yüksekti.40Hastaların intraoperatif End Tidal Karbondioksit değerleri, intraoperatif vepostoperatif dönemdeki kalp atım hızı değerleri gruplar arasında benzerbulunmuştur.Operasyon sonunda ekstübasyon süresi grup S de 6,40 ± 2,23 dakika, GrupD de 7,55 ± 2,50 dakika , göz açma süreleri grup S de 6,70 ± 2,15 dakika ,oryantasyon süresi grup S de 7,90 ± 2,55 dakika, grup D de ise 8,60 ± 2,62 dakikaolarak bulunmuş olup her iki grupta da süreler benzerdir.Anesteziden derlenme ve postoperatif bakım ünitesine çıkarılma kriteri olarakdeğerlendirilen Modifiye Aldrete Skorları, postoperatif VAS değerleri ve bulantı,kusma varlığı dağılımları gruplar arasında benzer bulunmuştur.Çalışmanın sonucunda remifentanil infüzyonu ile birlikte sevofluran vedesfluran kullanımının intraoperatif dönemde yeterli hipotansiyon sağladığı,ve cerrahisahanın görünüşünü iyileştirdiği, operasyon sonrasında hızlı ekstübasyon ve hızlıderlenme sağladıkları ve azalmış yan etkileri tespit edildi.Desfluranın minimum alveoler konsantrasyon değeri sevoflurana kıyasla dahadüşük olmasına karşın, OAB değerleri desfluran grubunda daha düşük bulunmuştur.Sonuç olarak her iki grupta da hedeflenen OAB düzeyine ulaşıldı. Ancak sevoflurangrubunda daha yüksek MAK değerinde kullanılmasına karşın OAB değerleridesfluran grubuna göre daha yüksek seyretti.İntraoperatif stabil hemodinami, derlenme süreleri ve azalmış postoperatif yanetkileri nedeniyle her iki inhalasyon anesteziği de sinüs veya burun cerrahisigeçirecek hastalarda güvenle kullanılabilir. Desfluranla remifentanilin birliktekullanılmasının daha derin hipotansiyon hedeflenen cerrahi işlemlerde daha uygunolabileceği kanısındayız.
Özet (Çeviri)
The rapid awakeness and recovery, the early and fast control of airway of the patient is important for the follow up of surgical complications. As well controlled hypotension is important for the surgery to be successful and comfortable. İn our study the two most used inhalational anesthetics sevorane and desflurane are compared for this purpose. This study contains 18-65 years old, physical status ASA 1, 40 patients. The results of the study showed that both of two anesthehtic agents can safely be used for this type of surgery. Desflurane and remifentanyl combination can be more successful for the types of surgery that will require more deep hypotension.