Brimonidin ve latanoprostun gözyaşı fonksiyonları üzerine etkileri
Brimonidine and latanoprost effects on tear functions
- Tez No: 248887
- Danışmanlar: PROF. DR. KUDDUSİ ERKILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Glokom hastalarına topikal uygulanan brimonidin ve latanoprost tedavisinin gözyaşı fonksiyon testleri üzerine etkilerinin değerlendirilmesi.Metod: Bu retrospektif klinik çalışmada, bilateral primer açık açılı glokom ve oküler hipertansiyonlu 22 hastanın 44 gözüne brimonidin ve latanoprost tedavisi öncesi ve tedavinin 45. gününde yapılan gözyaşı fonksiyon testlerinden; OSDI Skoru, schirmer?1 ve TearLab osmolarite sistem ile ölçülen gözyaşı osmolarite değerlerinin incelenmesi planlandı.Bulgular: Brimonidin grubunda tedavi öncesi OSDI Skoru 30.72±21.72 iken, tedavi sonrası 50.65±23.96; gözyaşı osmolarite değeri tedavi öncesi ortalama 296.96±14.33 mosm/L iken, tedavi sonrası ortalama 306.18±11.46 mosm/L bulundu ve her iki test için istatistiksel olarak anlamlı bir artış mevcuttu(p0.05).
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the effects of brimonidin and latanoprost topical treatments on tear function tests in patients with glaucoma.Method: 44 eyes of 22 patients with primary open angle gloucoma and ocular hypertension (11 patients in each of the following 2 groups; (Brimonidin and Latanoprost) were included in this retrospective clinical study. In each group, tear function tests; OSDI, schirmer?1 and tear osmolarity values were measured and differences between the groups were investigated before and at forty fifth (45.) day after treatment.Results: In Brimonidin group: OSDI Score before treatment 30.72±21.72; after treatment 50.65±23.96; Tear Osmolarity value before treatment is 296.96±14.33 mosm/L; after treatment is 306.18±11.46 mosm/L. The difference of the two values before and after treatment are statistically significantly (p0.05).