MTA, Dycal ve Emdogain' in jerm halindeki 20 yaş dişlerinden alınmış kök hücreler üzerindeki çoğaltma ve farklılaştırma etkilerinin değerlendirilmesi
Effect of Dycal, MTA and Emdogain on proliferation and differentiation of human tooth germ stem cells
- Tez No: 248888
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNDÜZ BAYIRLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Genetik, Dentistry, Genetics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Açığa çıkmış pulpa dokusunun örtülmesi için kullanılan materyellerin, pulpa dokusu ile uyumlu olması, hücrelerin çoğalma ve odontoblastik değişimlerini desteklemesi, tedavi başarı sonucuna direkt etki eden faktörlerdir. Pulpa kuafajı için Mineral Trioxide Aggregate (MTA) ve Kalsiyum hidroksit içerikli siman (DYCAL) yıllardır kullanılmaktadır. Ancak bu materyellerin, pulpa hücrelerinin farklılaşmasını olumsuz etkilemesi ve nekrozuna sebep olması gibi kusurları bulunmaktadır. Öte yandan domuz embriyosundan elde edilen mine matriks proteinlerinin asidik ekstresi olan EMD'nin pulpa ve periodontal ligament hücrelerinin çoğalmasını ve farklılaşmasını arttırdığı bilinmektedir. Yakın zaman çalışmalarında MTA' nın EMD ile birlikte kullanımı, diş pulpası hücrelerinin odontoblastik farklılaşmasını, tek başına kullanımına göre daha etkili biçimde uyardığını göstermiştir (158). Klinik kullanım sırasında kuafaj materyellerinin pulpa hücreleriyle direkt temasta bulunması, in vitro çalışmalarda hücre-materyel etkileşiminin göz önünde tutulmasını zorunlu kılmaktadır. O yüzden, bu çalışmada EMD, MTA ve DYCAL' ın insan diş jermi kök hücreleri (HTGSCs) üzerindeki odontoblastik farklılaşması materyel-hücre direk teması dikkate alınarak gerçekleştirilmiştir. Aynı zamanda MTA ve DYCAL yüzeylerinin EMD ile kaplanması halinde hücreler üzerinde çoğalma ve farklılaşma açısından ortaya çıkabilecek etkisi incelenmek istenmiştir. EMD kaplama protokolünün MTA' nın fiziksel özelliklerini değiştirdiği düşünülmektedir. Bu nedenle, EMD ile kaplanmış MTA'nın hücre çoğalması ve farklılaşmasına olan etkisi değerlendirilememiştir. Sonuçlar EMD' nin hücrelerin farklılaşma ve çoğalmasını en iyi sağlayan materyel olduğunu bunun yanı sıra DYCAL' ın EMD ile kaplanmasının tek başına kullanımında sebep olduğu hücre nekrozunu ortadan kaldırabileceğini göstermiştir. DYCAL' ın EMD ile kaplanarak pulpa kuafajında kullanılması pulpanın DYCAL ile tek başına örtülmesi sırasında ortaya çıkan sorunları ekarte ederek alternatif bir yöntem oluşturabilir.
Özet (Çeviri)
Biocompatibility of pulp capping materials is of very significance in order to accomplish a successful treatment meaning they have to be nontoxic, permissive to proliferation and inductive for odontogenic differentiation of pulp cells. Mineral trioxide aggregate (MTA) and calcium hydroxide-containing cement (DYCAL) are being used as pulp capping materials for many years but there are still some imperfections in use of these materials as they cause necrosis or inhibition of differentiation of pulp cells. On the other hand, an acid extract of porcine enamel matrix protein (EMD) has been shown to increase proliferation and differentiation of various dental cells including dental pulp and periodontal ligament cells. Recent studies demonstrated that the use MTA combined with EMD might be much more effective in inducing odontogenic differentiation of dental pulps cells compared to the use of MTA only. In clinical use, pulp capping materials are in direct contact with dental pulp cells is a phenomenon that must be considered when the cell and material interaction is investigated. Therefore, this study aimed to evaluate the effects of EMD, MTA and DYCAL on odontogenic differentiation of human tooth germ stem cells (HTGSCs) directly cultured on the materials. It also tried to show if EMD coated MTA and DYCAL surfaces give rise to better proliferation and differentiation of cells. As our EMD coating protocol changed physical properties of MTA we were not able to assess efficiency of the EMD coated MTA on cell proliferation and differentiation. The results showed that EMD is the best among the tested materials in terms of inducing differentiation and proliferation on the other hand DYCAL coated with EMD might be an alternative method to prevent cell necrosis in use of DYCAL alone.