Deneysel rat modelinde topikal antiglokomatöz medikasyonların gangliyon hücre apoptozisi üzerine etkileri
Effects of antiglaucomatous topical medications on retinal ganglion cell apoptosis in an experimental rat model
  1. Tez No: 192755
  2. Yazar: YUDUM YÜCE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SARPER KARAKÜÇÜK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZETDENEYSEL RAT MODEL NDE TOP KAL ANT GLOKOMATÖZMED KASYONLARIN GANGL YON HÜCRE APOPTOZ S ÜZER NEETK LERAmaç: Çeşitli antiglokomatöz ajanların gangliyon hücre apoptozu üzerine etkileritam olarak bilinmemektedir. Bu çalışmada topikal olarak uygulanan latanoprost,brimonidin, dorzolamid ve betaxololun deneysel rat modelinde gangliyon hücreapoptozu üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Metotlar: Otuzaltı erkek Wistar albino ratta göz içi basıncı (G B), episkleral venkoterizasyonu ile yükseltilmiştir. Ratlar, 5 alt gruba şu şekilde ayrılmıştır:Grup 1: Tedavi verilmeyen grup (N=6)Grup 2: Latanoprost tedavisi uygulanan grup (1X1) (N=8)Grup 3: Brimonidin tedavisi uygulanan grup (2X1) (N=6)Grup 4: Dorzolamid tedavisi uygulanan grup (3X1) (N=9)Grup 5: Betaxolol tedavisi uygulanan grup (2X1) (N=7)Tüm gruplarda G B, koterizasyondan önce ve koterizasyon sonrasında ölçülmüştür.Ayrıca 1. 2. 3. ve 4. haftalarda G B ölçümü yapılmıştır. Son ölçümden sonra 4.haftada tüm gözler enüklee edilmiş ve histolojik olarak TUNEL metodu ile apoptozisdeğerlendirilmiştir.Sonuçlar: Tüm gruplarda, episkleral ven koterizasyonu sonrasında G B yükselmesitespit edilmiştir. Grupların G B'ları haftalara göre incelendiğinde, dördüncü haftaölçümlerinde, latanoprost uygulanan 2.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTEFFECTS OF ANTIGLAUCOMATOUS TOPICAL MEDICATIONS ONRETINAL GANGLION CELL APOPTOSIS IN AN EXPERIMENTAL RATMODELBackgrounds and Aims: Effects of various topical antiglaucomatous medications onganglion cell apoptosis is not yet clearly defined. In this study, determining theeffects of topically applied latanoprost, brimonidine, dorzolamide and betoxolol onganglion cell apoptosis in an experimental rat model was aimed at.Methods: Intraocular pressure (IOP) was increased in 36 Wistar male albino rats byepiscleral ven cauterisation. Rats were divided into 5 sub-groups as follows:Group 1: No medication (N=6)Group 2: Latanoprost treatment, once daily (N=8)Group 3: Brimonidine treatment, twice daily (N=6)Group 4: Dorzolamide treatment, 3 times daily (N=9)Group 5: Betaxolol treatment, twice daily (N=7)IOP was recorded before and immediately after the cauterization, on the 1st, 2nd, 3rdand 4th week. All eyes were enucleated on the 4th week. Apoptosis was determinedusing the TUNEL method.Results: In all groups, IOP was observed as increased after episcleral veincauterisation. When the rate of apoptosis were compared between the groups, alltreatment groups had significantly lower rates of apoptozis when compared to thecontrol (non-treatment) group. There was not a statistically significant differencebetween the groups in terms of rate of apoptosis.Conclusions: In an experimental rat model of glaucoma, latanoprost, brimonidine,dorzolamide and betaxolol was found as equally effective in lowering the rate ofganglion cell apoptosis when compared to non-treated controls.