Hemşirelik öğrencilerinin obezite önyargıları ile sağlıklı yaşam biçimi davranışları arasındaki ilişki
Relationship between obesity prejudices and healthy life style behaviors of nursing students
  1. Tez No: 601709
  2. Yazar: FADİME İNCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA ESKİMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Hemşirelik öğrencilerinin obezite önyargıları ile sağlıklı yaşam biçimi davranışları arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla yapılan araştırma tanımlayıcı ve kesitsel niteliktedir. Araştırmanın evrenini, Aralık 2018 - Ocak 2019 eğitim öğretim yılında Çukurova Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü'nde araştırmanın yapıldığı dönemde öğrenim gören 1023 öğrenci oluşturmaktadır. Evrenin tamamı örnekleme alınmış fakat araştırmaya katılmayı kabul eden 719 öğrenci ile araştırma tamamlanmıştır. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu, GAMS-27 obezite önyargı ölçeği (OÖÖ) ve sağlıklı yaşam biçimi davranışları ölçeği-II (SYBDÖ-II) kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik, standart sapma, ortalama, Mann-Whitney U Testi ve Kruskal-Wallis H Testi kullanılmıştır. Araştırmada, öğrencilerin OÖÖ puan ortalaması 78,73±11,54, SYBDÖ-II puan ortalaması ise 128,17±19,43 olup öğrencilerin önyargıya eğilimli olduğu ve orta düzeyde sağlıklı yaşam biçimi davranışlarına sahip olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin SYBDÖ-II puanlarını yaş grupları, cinsiyet, BKI, sınıf, kalınan yer, anne eğitim düzeyi, kendini tanımlama ve beslenme şeklinin etkilediği; OÖÖ puanlarını ise sadece cinsiyetin etkilediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, which was conducted do evaluate the relationship between obesity bias and healthy lifestyle behaviors of nursing students, is descriptive and cross-sectional. The population of the study consisted of 1023 students who were studying at Çukurova University Faculty of Health Sciences Nursing Department during December 2018 - January 2019 academic year. The research was completed with 719 students who have taken the whole sample but agreed to participate in the research. Personal information form, GAMS-27 obesity bias scale (OÖÖ) and healthy lifestyle behaviors scale II (SYBDÖ-II) were used in collecting data. Percentage, standard deviation, mean, Mann-Whitney U Test and Kruskal-Wallis H Test were used to evaluate the data. In the study, it was determined that the students had a mean score of 78.73 ± 11.54 and a mean score of 128.17 ± 19.43, and that the students were prone to prejudice and had moderately healthy lifestyle behaviors. It was determined that the SYBDÖ-II scores of the students were affected by age groups, gender, BKI, class, place of stay, maternal education level, self-identification and nutrition, while the OÖÖ scores were only affected by gender.