Kronik süpüratif otitis mediada osteonekrozun elektron mikroskopik görüntülenmesi
Evaluation of the osteonecrosis in chronic supurative otitis media with eletron microscopy
  1. Tez No: 248924
  2. Yazar: ÖZGÜR SÜRMELİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ TUNCER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Kronik otitis mediada kemik hasarı ile ilgili olarak birçok teori öne sürülmekle birlikte kemik erozyonundaki süreç günümüzde halen net olarak açıklanabilmiş değildir. Bu çalışmada, kronik otitis mediaya bağlı olarak gelişen kemik nekrozunda hücresel değişikliklerin gösterilmesi amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada Çukurova Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı'nda Ocak-2007 ile Kasım-2007 tarihleri arasında kronik süpüratif otitis media nedeni ile opere edilen 20 olgunun patolojik doku örnekleri elektron mikroskopik incelemeye alındı. Alınan kolesteatom doku parçaları, granülasyon doku örnekleri, inkus ve mastoid kemik örnekleri boyama sonrasında JEOL-JEM 1400 transmisyon elektron mikroskobu ile incelendi.Bulgular: Opere edilen hastaların 16'sında inkus ile birlikte mastoid kemik, 4'ünde kemikçikler olmadığı için sadece mastoid kemik örneklemesi yapıldı. Hastaların 14'ünde orta kulak ve/veya mastoid hücrelerde kolesteatom saptanırken, 6'sında granülasyon dokusu saptandı. Kolesteatomlu kronik otitis mediada 14 hastanın 13'ünde (% 92,8), kolesteatomsuz kronik otitis mediada 6 hastanın 3'ünde (% 50) orta kulak kemikçiklerinde yeniklik saptandı. Kolesteatomlu kronik otitis medialı hastalardan alınan örneklerde kemiklerde düzensizleşme, erozyonun yanı sıra vaskülarite artışı ve yoğun hücresel infiltrasyon gözlenmiştir. Ortamdaki hücrelerde gözlenen genişlemiş endoplazmik retikulum, sitoplazma içerisinde vakuollerin bulunması enzimatik teoriyi destekleyen bulgulardır. İncelemeye alınan inkus örneklerinde hücrelerde dejeneratif değişiklikler, hücre içinde geniş vakuoller izlemiştir.Sonuç: Bu bulgular ışığında özellikle kolesteatomlu olgularda inkusun greft olarak kullanılmasının uygun olmadığı düşünülmüştür. Yapılan bu çalışma enzimatik teoriyi net olarak göstermese de ilerde yapılacak olan ve osteonekrozun araştırılmasına yönelik çalışmalara ışık tutacak niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Aim: There are many theories about bone destruction in chronic otitis media, by the way bone erosion could not be defined clearly yet. In this study, we aimed to evaluate the osteonecrosis in chronic otitis media with electron microscopy.Material and method: In this study, pathological tissue samples of 20 patients who are operated between january 2007 and november 2007 in Çukurova University ENT Department; were examined with electron microscopy. The samples of cholesteatoma, granulation tissue, incus and mastoid tissue were examined under JEOL-JEM 1400 transmission electron microscopy.Results: In 16 of these patients both incus and mastoid bone; and rest of 4 patients only mastoid bone due to lack of ossicles were used as tissue samples for electron microscopic examination.. In 14 of patients; cholesteatoma, and in 6 of patients granulation tissue was observed in middle ear and/or mastoid cells. Bone destruction was observed in middle ear ossicles in 13 of 14 (%92,8) patients who have chronic otitis media with cholesteatoma, and 3 of 6 (%50) patients who have chronic otitis media without cholesteatoma. On samples obtaining from patients who have chronic otitis media with cholesteatoma, bone irregularity, erosion and also hypervascularity and dense cellular infiltrations were observed. Also enlarged endoplasmic reticulum, vacuoles in cytoplasms in these media cells are the findings that are supporting enzymatic theory. On the incus spescimens; degenerative changes in the ossicle cells and wide vacuoles in cytoplasms were observed.Conclusion: In the light of these findings incus should not be used as a greft material in patients with cholesteatoma. Whether this study is not accurately explaining the enzymatic theory, but this may shed the light to studies on future and investigating the osteonecrosis.