Antenatal dönemde ölçülen umblikal kord koiling indeksinin gebelik sonuçlarına etkisi
The effect of umbilical cord coiling index measured in antenatal period on pregnancy results
  1. Tez No: 699741
  2. Yazar: MURAT CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: İntrauterin yaşamda bebekle anne arasındaki bağı oluşturan ve fetüsün gelişimini sağlayan umbilikal kordon vardır. Birçok çalışmada umbilikal kordun kıvrımsal yapısının, az kıvrımlı veya çok kıvrımlı olmasının gebelik üzerine olumsuz etkileri olduğu öngörülmüştür. Bu çalışmanın amacı; ikinci trimesterda, primigravid gebelerde bakılan, umbilikal kordunkıvrımsal yapısının karakteristiğinin, gebelik üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 461 tane primigravid gebe dahil edildi. 18-24 gebelik haftaları arasında ultrasonografik olarak bakılan gebelerde, umbilikal kord koiling indeksi hesaplandı. Umbilikal koil indeksine göre hastalar; hipokoil (az kıvrımlı), normokoil(normal), hiperkoil (çok kıvrımlı) olacak şekilde üç gruba ayrıldı. Gebelikte gelişebilecek hastalıklar (Gestasyonel Diyabetes Mellitus, Gestasyonel Hipertansiyon, Preeklampsi, İntrauterin gelişme geriliği, Oligohidroamniyos) açısından takipleri yapıldı. Hastaların doğum haftaları ve doğum şekilleri kaydedildi. Doğum sırasında fetal distres gelişen hastalar kaydedildi. Bebek doğum ağırlıkları, mekonyumlu doğum olup olmamasına, kord kan gazı pH'ına, bebeklerin beşinci dakika Apgar skorlarına, plasenta ağırlığı ve kalınlığına bakıldı. Veriler SPSS.22 istatistiksel program kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: Umbilikal kord koiling indeksinin, hipokoil ve hiperkoil olma durumunun, bebek doğum ağrılığının küçük olması, İntrauterin gelişme geriliği oluşması, oligohidroamniyos gelişmesi, fetal distres gelişimi, mekonyumlu doğum olması ve daha asidoza kaymış kan gazı pH ı ve beşinci dakika Apgar skorlarının daha düşük olması ile ilişkili olduğu saptanmıştır. Diğer taraftan koiling indeksinin erken doğum, Gestasyonel Diyabetes Mellitus, Gestasyonel Hipertansiyon, preeklampsi, plasenta dekolmanı ve fetal ölümle ilişkili olmadığı saptanmıştır. Sonuçlar: İkinci trimestırda rutin ultrasonografi muayenesi sırasında, muayene süresini çok uzatmayacak olan kord koiling indeksine bakmak birçok gebelikte gelişebilecek hastalıklar açısından fikir verebilir.
Özet (Çeviri)
The Effect of Umbilical Cord Coiling Index Measured in Antenatal Period on Pregnancy Results Aim:In intrauterine life, the umbilical cord that forms the bond between the baby and the mother and ensures the development of the fetus.In many studies, it has been predicted that the curvilinear structure of the umbilical cord, being less folded or folded, has adverse effects on pregnancy.The purpose of this study was to investigate the effect of folded structure of umbilical cord on pregnancy outcome. Material and Method: 461 primigravid pregnant women were enrolled in the study. Umbilical cord coiling index was calculated in pregnant women who were examined ultrasonographically between 18-24 weeks of gestation. Patients according to the umbilical coil index; it was divided into three groups: hypocoil (low curved), normocoil (normal), hypercoyl (very curved). If the umbilical coiling index is less than 0,2, it is classified as hypocoil; between 0,2 and 0,4 normocoil and if it is greater than 0,4, it is called as hypercoil.They were followed up in terms of diseases (GDM, GHT, preeclampsia, IUGR, oligohydroamniosis) that may develop during pregnancy.The weeks of birth and birth patterns of the patients were recorded. Patients who developed fetal distress during delivery were recorded. Neonatal birth weights, meconium delivery, cord blood gas pH, babies' fifth minute Apgar scores, placental weight and thickness were evaluated. The data were analyzed using SPSS.22 statistical software. Result: It was observed that UCI which is hypocoil and hypercoil was associated with low birth weight, IUGR, development of oligohydroamniosis, fetal distress development, meconium delivery, and lower acid gas pH and lower 5th Apgar scores. On the other side, it was observed that the coiling index was not associated with preterm labor, GDM, GHT, preeclampsia, placental abruptionand fetal death. Conclusion: During the routine ultrasonography examination in the second trimester, looking at the cord coiling index, which will not prolong the examination period, can give an idea in terms of diseases that may develop in many pregnancies.