MMP-1, MMP-9, TIMP-1, VEGF ve IL-6 düzeyleri ile koroner arter hastalığının klinik özellikleri, ciddiyeti ve koroner anjiografik bulguların ilişkisi
Relationship between MMP-1, MMP-9, TIMP-1, VEGF, IL-6 levels and the clinical presentation, severity of coronary artery disease and the coronary angiographic findings
  1. Tez No: 248934
  2. Yazar: ASLI TANINDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CEMRİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Matriks metalloproteinazlar (MMP) ve Matriks metalloproteinaz doku inhibitörleri (TIMP), hücre dışı matriks yıkımını kontrol eden moleküller olup, aterogenez ve plak rüptürü ile ilişkilendirilmektedirler. Vasküler endotel kaynaklı büyüme faktörü (VEGF) ise bilinen diğer etkilerine ek olarak, aterosklerotik plak içindeki neoanjiogenik yapılanmayı arttırmakta; bu şekilde inflamasyon ve benzer faktörler yanında, plağın kararlı yapısını bozarak rüptüre hazır hale getirmektedir. Bu çalışma; MMP-1, MMP-9, TIMP-1, VEGF ve IL-6 düzeyleriyle koroner anjiografik damar hastalığının yaygınlığını ve ciddiyetini derecelendiren Gensini Skoru, koroner epikardiyal kanlanmayı gösteren TIMI Pencere Sayısı (TFC), miyokardiyal kanlanmayı gösteren Miyokardiyal Yıkanma Skoru (MBG) ve koroner kollateral oluşumu arasındaki ilişkiyi ve bu belirteçlerin düzeylerinin çeşitli klinik durumlarda gösterdiği farklılıkları incelemek amacıyla düzenlenmiştirKoroner anjiografi yapılan 134 ardışık hastanın serum MMP-1, MMP-9, TIMP-1, VEGF ve IL-6 düzeyleri ELISA yöntemiyle ölçülmüştür. Hastalar 5 grupta incelenmiştir: Kararlı angina pektoris (n=34), kararsız angina pektoris (n=29), ST elevasyonsuz miyokard enfarktüsü (n=16), akut ST elevasyonlu miyokard enfarktüsü (n=25), kontrol (n=30).
Özet (Çeviri)
Matrix metalloproteinases (MMPs) and Tissue Inhibitor of Matrix Metalloproteinases (TIMPs) which control the extracellular matrix degradation are thought to be associated with atherogenesis and plaque rupture. Vascular endothelial growth factor (VEGF) promotes the neoangiogenetic process within the plaque which renders it prone to rupture besides inflammation. The present study was designed to elucidate the relationship between MMP-1, MMP-9, TIMP-1, VEGF, IL-6 levels and the coronary angiographic extent and severity of atherosclerosis represented as Gensini score. In addition, any relationship between these biomarkers and TIMI Frame Count which shows epicardial blood flow, Myocardial Blush Grade which shows myocardial blood flow and Rentrop Collateral Score were investigated. It was also aimed to observe the difference of serum levels of these biomarkers in different clinical conditions.The serum concentrations of MMP-1, MMP-9, TIMP-1, VEGF and IL-6 were analyzed with ELISA method in 134 patients who had undergone coronary angiography. Patients were divided into five groups; stable angina pectoris (n= 34), unstable angina pectoris (n=29), non-ST elevation myocardial infarction (n=16), acute ST elevation myocardial infarction (n=25) and control (n=30).