Böbrek hücreli karsinomlu hastalarda FDG-PET/BT'nin evreleme ve yeniden evrelemedeki rolünün değerlendirilmesi
Evaluation of role of FDG-PET/CT in staging and restaging of patients with renal cell carcinoma
  1. Tez No: 248933
  2. Yazar: TUĞÇE ÇİFTÇİ DOKSÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET T. KİTAPÇI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çalışmamızda BHK hastalarında primer lezyonun, rekürrenslerinin ve/veya metastazlarının gösterilmesinde 18F-FDG PET/BT'nin duyarlılık ve özgüllüğünün değerlendirilmesi, 18F-FDG PET/BT bulgularının diğer konvansiyonel görüntüleme yöntemlerine ait bulgular ile karşılaştırılması, tümörün histopatolojik alt tipleri ve dereceleri ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Çalışma kapsamında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Nükleer Tıp bölümünde BHK ön tanısı veya tanısı ile 18F-FDG PET/BT incelemesi yapılmış, histopatolojik olarak BHK tanısı almış ve klinik olarak GÜTF hastanesinde takip edilmiş hastalar incelenmiştir. Hastaların PET/BT verilerinden görsel olarak tespit edilen lezyonlarının maksimum SUV (SUVmaks) değerleri elde edilmiştir Ayrıca hastaların rutin histopatolojik değerlendirme sonuçları, rutin yapılan diğer konvansiyonel görüntüleme yöntemleri sonuçları ve klinik bulguları kaydedilmiştir. Çalışmamızda 36 hastanın, toplam 43 18F-FDG PET/BT görüntülemesi değerlendirilmiştir.Çalışmamızda primer evrelemesi yapılan 6 olguda primer kitlenin PET/BT ile doğru olarak değerlendirildiğini gözlemledik. Böbrek hücreli karsinom rekürrens ve/veya metastazlarını tespit etmede PET/BT'nin duyarlılığı %93, özgüllüğü %82, PÖD %94, NÖD %78, DO %91, konvansiyonel görüntüleme yöntemlerinin duyarlılığı %90, özgüllüğü %42, PÖD %85, NÖD %53, DO %79 olarak bulundu. PET/BT'nin primer böbrek kitlesi değerlendirmedeki başarısı ile BHK rekürrens ve/veya metastazlarını değerlendirmedeki yüksek tanısal performansı PET/BT hibrid sistemi sayesinde anatomik lokalizasyonun da yapılabilmesine ve çalışmamızda olgu sayısının az olmasına bağlı olabilir. Böbrek hücreli karsinom rekürrens ve/veya metastazlarını değerlendirmede PET/BT'nin tanısal performansında BHK'nin histopatolojik alt tipleri arasında anlamlı farklılık bulunmadı, ancak Fuhrman derecesi arttıkça PET/BT'nin tanısal doğruluk değerinde artış olduğu gözlendi.Sonuç olarak BHK hastalarının değerlendirilmesinde PET/BT tek bir incelemede tüm vücudun anatomik ve fonksiyonel/metabolik olarak görüntülenebilmesini, bulguların birbiriyle ilişkilendirilebilmesi sağlayan; böbrek fonksiyonel hasarı ve kontrast allerjisi riski içermeyen, yüksek tanısal performansa sahip bir görüntüleme yöntemidir.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to evaluate the sensitivity and specificity of 18F-FDG PET/CT in demonstration of the primary lesion, recurrences and/or metastasis, to compare of the findings in 18F-FDG PET/CT with the other conventional imaging modalities and to evaluate the relationship of the tumor with the histopathological subtypes and their degrees in patients with RCC.Patients having either prediagnosis or diagnosis of RCC who underwent 18F-FDG PET/CT examination in Nuclear Medicine Department of Gazi University Hospital, had diagnosis of RCC consequently and were clinically followed in GUFM were examined in our scope of study. Maximum SUV (SUV max) values of visually detected lesions were obtained from PET/CT data of patients. Moreover, results of routine histopathological evaluation, results of routine other conventional imaging modalities and clinical findings of patients were noted. In our study, total 43 18F-FDG PET/CT examinations of 36 patients were evaluated.In our study, we observed correct evaluation of primary mass using PET/CT in 6 patients whom we have done primary staging. We found sensitivity, specificity, PPV, NPV, accuracy ratio of PET/CT as 93%, 82%, 94%, 78% and 91%, accordingly and sensitivity, specificity, PPV, NPV, accuracy ratio of conventional imaging modalities as 90%, 42%, 85%, 53% and 79, accordingly in detecting recurrences and/or metastasis of RCC. Superiority in evaluation of primary renal mass and high diagnostic performance in evaluation of RCC recurrences and/or metastasis of PET/CT are assumed to be related to achievement of anatomical localization due to PET/CT hybrid system and fewer number of patients included in our study. No significant difference between histopathological subtypes regarding diagnostic performance of PET/CT was found, but increased diagnostic accuracy ratio of PET/CT was observed parallel to increased Fuhrman grade.As a conclusion, PET/CT is an imaging modality having high diagnostic performance without any risk of functional damage of kidneys and contrast allergy which also makes it possible to image whole body anatomically and functionally/metabolically in a single examination and to make correlations in-between the findings.