Samsun ilinde yetiştirilen biberlerde (Capsicum annum L.) zararlı virüslerin biyolojik ve serolojik yöntemlerle saptanması
- Tez No: 24898
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ASİL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
41 ÖZET Samsun İlinde Biberlerde {Capsicum annum L.) Zararlı Virüslerin Biyolojik ve Serolojik Yöntemlerle Saptanması Elverişli iklim ve toprak koşullan nedeniyle, Samsun ili Türkiye'nin önemli sebze üretim alanlarından birisidir. Bölgede yetiştirilen biber (Capsicum annum L.)' lerde, virüs hastalıklarının problem olduğu gözlenmiştir. Biberlerde zararlı virüslerin tanılanması amacıyla yapılan bu çalışmada, Çarşamba ve Bafra ilçelerine bağlı 13 köyden çiçeklenme ve hasat dönemi olmak üzere iki ayrı zamanda toplam 178 örnek alınmıştır. Bu örneklerin biyolojik ve serolojik (Agar-Gel Double Diffuzyon ve ELISA) testlenmesi sonucunda, TMV ve CMV'nin biberlerde zararlı olduğu saptanmıştır. Gözlemsel çalışmalarda, I. surveyde Çarşamba ve Bafra ilçelerinin virüsle bulaşıklık oranlarının sırasıyla % 29.1 ve % 5.6; II. surveyde ise % 37.6 ve % 30.8 olduğu bulunmuştur. Diğer virüslerin yeterli anti serumlarının bulunmaması nedeniyle ELISA testi sadece TMV için uygulanmıştır. ELISA testi ile yapılan serololojik çalışmalar sonucunda, Çarşamba ve Bafra ilçelerinden toplanan 108 örneğin TMV ile bulaşıklık oranlarının I. surveyde sırasıyla % 16.2 ve % 5.8, II. surveyde ise % 19.4 ve % 16.6 oranında olduğu saptanmıştır. Agar-Gel Double Diffuzyon Testi ile yapılan surveyde, TMV 'nin 3 ayn ırkının biberlerde zararlı olduğu belirlenmiştir. İki ayn serolojik testin bir karşılaştırması sonucunda ELISA testinin, Agar-Gel Double Diffuzyon testine göre daha duyarlı olduğu fikrine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
42 SUMMARY Identification of Pepper Viruses by Biological and Serological Assays in Samsun Due to productive land and environmental conditions in Samsun is known as a an important vegetable production area in Türkiye. It was observed that virus diseases causes heavy losses on pepper in Çarşamba and Bafra towns. In order to determine the viruses of pepper, 178 infected samples were collected the flowering and harvesting stages of pepper from 13 villages of Çarşamba and Bafra towns. TMV and CMV viruses were identified by biological and serological assays (Agar Gel Double Diffuzyon Test and Enzyme Linked Immunosorbent Assay). In the first survey, by symptomatological observations the infection rate of virus infected plant were found to be 29.1 % and 5.6 % in Çarşamba and Bafra, respectively. In the second survey, it was determined that the rate of virus infections was increased on pepper up to 37.6 % and 30.8 % in the same place. Because of lack of other pepper viruses antisera, ELISA test was only used for the detection of TMV on pepper. In the first survey, ELISA result indicated that TMV is present on pepper by 16.2 % in Çarşamba, 5.8 % in Bafra towns. In the second survey, TMV was detected in 19.4 % and 16.6 of the plant tested in Çarşamba and Bafra, respectively. Three different TMV strains of pepper were identified by Agar-Gel Double Diffuzyon Test. The serological work indicated that ELISA test found to be more sensitive to identfy TMV of pepper than Agar-Gel Double Diffuzyon Test.