Obez çocuklarda kardiyak değişikliklerin serum adiponektin, rezistin düzeyleri ve insülin direnci ile ilişkisi
Relationship cardiac changes with serum adiponectin, resistin levels and insulin resistance in obese children
- Tez No: 248972
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEHAN AKINCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Çalışmamızda; çocukluk çağı obezitesinin kardiyak yapı ve fonksiyonlarüzerindeki preklinik etkilerini, çocukluk çağı obezitesinde serum adiponektin ve rezistindüzeylerini, bunların kardiyak değişiklikler ve insülin direnci ile ilişkisini araştırmayıamaçladık.Gereç ve Yöntemler: Yetmişbir obez (44 erkek, 27 kız, ortalama yaş 12,1±2,6, yaşa vecinse göre VKI>97 persentil), 24 fazla kilolu (6 erkek, 18 kız, ortalama yaş 12,0±1,9yaşa ve cinse göre VKI: 85?97 persentil) vaka çalışmaya alındı. Yirmibiri erkek, 19'ukız, (ortalama yaş 11,1±2,3), yaşa ve cinse göre VKI0,05). Adiponektin düzeyi, insülin direnci olan olgularda,insülin direnci olmayan olgulara göre daha düşük tespit edildi (p0,05). Ekokardiyografik incelemede obez ve fazlakilolu gruplarında kontrol grubuna göre sol ventrikül duvar kalınlıklarının ve solventrikül kitlesinin arttığı saptandı. Pulsed Doppler ve doku Doppler incelemede obezve fazla kilolu gruplarda kontrol grubuna göre, sol ventrikül diyastolik fonksiyonbozukluğunu gösteren bulgular tespit edildi. Obez grupta SV kitle ile rezistin, açlıkinsülin ve HOMA-IR arasında pozitif ilişki tespit edilirken (sırasıyla r:0,32;p0,05).Sonuç: Çalışmamızda; obez ve fazla kilolu çocuklarda kardiyak yapı ve fonksiyonlardabozulmalar olduğu, serum adiponektin ve rezistin düzeylerinin azalmış olduğu,adiponektin ve rezistin ile insülin direnci arasında bir ilişki olmadığı saptandı.Araştırmamızda, obez çocuklarda rezistin, açlık insülin ve HOMA-IR ile SV kitleilişkili bulundu ve bu bulgu; rezistin ve insülin direncinin obezitede meydana gelen82kardiyak değişikliklere SV kitleyi arttırarak katkısı olabileceğini düşündürdü. Bununlabirlikte çalışmamızda adiponektin ile kardiyak değişiklikler arasında bir ilişkisaptanmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to evaluate the cardiac changes in childhood obesity, assesserum adiponectin and resistin levels, relationship between cardiac changes and toserum adiponectin, resistin levels and insulin resistance in childhood obesity.Materials and methods: Seventy one obese children (44 boys, 27 girls, mean age12.1±2.6 ages, age and gender specific BMI>97 percentage), 24 overweight children (6boys, 18 girls, mean age 12. 0±1. 9 ages, age and gender specific BMI: 85?97percentage) and age and sex matched 40 control children (21 boys, 19 girls, mean age11.1±2.3 ages, age and gender specific BMI