Kardiyopulmoner by-pass greftleme ameliyatlarında kullanılan büyük safen venin endoskopik ve klasik yöntemlerle çıkarılmasının karşılaştırılması
Comparison of Conventional Open Surgical Vein Harvesting and Minimally İnvasive Endoscopic Vein Harvesting about Problems İn Wound Healing and Patient Satisfaction
- Tez No: 248971
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHADIR DAĞLAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Safen venin klasik yöntemle çıkarılması ağrı, kızarıklık, akıntı, dehisens, yaranın açılmasını gerektiren ısı artışı, abse ve hasta memnuniyetsizliğini beraberinde getirir. Koroner arter baypas greftleme ameliyatlarında kullanılan büyük safen ven çıkarılmasının beraberinde getirdiği yara iyileşme sorunlarına çözüm bulmak için geliştirilen yöntemlerden biri endoskopik yöntemdir. Bu çalışmanın amacı ise safen venin endoskopik olarak çıkarılması ile klasik olarak çıkarılmasını karşılaştırmaktır.Ocak 2009-Aralık 2009 tarihleri arasında, Abant İzzet Baysal Üniversitesi İzzet Baysal Tıp Fakültesi Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı'nda KABG ameliyatı yapılan ve otojen greft olarak büyük safen venin kullanıldığı 42 hasta prospektif olarak incelendi. Hastalar endoskopik yöntem uygulanan 1. grup (n=15) ve klasik yöntem uygulanan 2. grup (n=27) olarak iki gruba ayrıldı.Hastalar 3, 5, 15, 30 ve 60. gün; hematom, ekimoz, erken veya geç ölüm, pürülan akıntı, yüzeyel insizyonun açılmasını gerektiren ısı artışı, ağrı, kızarıklık, dehisens, gözle görülen abse ve memnuniyet yönünden takip edildi.Kızarıklık (15 ve 30. günlerde p=0,031; p=0,049), pürülan akıntı (3.gün, 5.gün ve 30. günlerde p=0,049; p=0,007; p=0,031) ve dehisens (15. gün, 30. gün ve 60. günlerde p=0,049; p=0,031; p=0,049) endoskopik yöntemin lehine istatiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Memnuniyet değerlendirildiğinde 15. ve 30. günlerde (p=0,042; p=0,026) yine endoskopik grup lehine hasta memnuniyetinde anlamlı fark olduğu görülmektedir.Yalnızca hastaya ek yük getirmeyen ekimoz yönünden, 3. ve 5. günlerde klasik grubun lehine anlamlı fark bulunmuştur.Bacağındaki insizyon hattı hiçbir sorunu olmadan iyileşen hasta oranı klasik yöntemde %33, endoskopik yöntemde ise %93 olarak bulunmuştur.Sonuç olarak bu çalışma endoskopik yöntemde çıkarma süresi daha uzun olmasına rağmen, daha az yara iyileşme sorunları ve çok daha iyi kozmetik sonuçlar alındığını göstermiştir. Greft açık kalabilirliğinin değerlenirilmesi için uzun süreli takiplere ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Harvesting saphenous vein with conventional methods brings some problems including pain, redness, wound drainage, dehiscence, need to open the superficial incision, abscess and patient?s unsatisfactoriness. In this study problems come with conventional saphenous vein harvesting aimed to be compared with endoscopic procedure. One of the method developing to solve the problems come with harvestig saphenous vein with traditional open surgical method is minimally invasive endoscopic procedure. The aim of this study is to compare two techniques about wound healing disturbances.42 patients have been operated for coronary artery revascularisation and used saphenous vein like otogen graft in Abant İzzet Baysal University Medical Faculty beetween January and December 2009 investigated prospectively.Patients undergoing endoscopic procedure was named group one (n=15) and conventional procedure group 2 (n=27).At the 3, 5, 15, 30 and 60th days after operation, patients investigated about hematoma, superficial ecchymosis, redness, purulent discharge, dehiscence, pain, abscess on direct examination, early or late deaths, heat plus the need to open the superficial incision and satisfaction.There was statistical significant difference beetwen two groups about redness (at the 15 and 30. days p=0,031; p=0,049), purulent discharge (at the 3,15 and 30. days (p=0,049; p=0,007; p=0,031), dehiscence (at the 15, 30 and 60 days=0,049; p=0,031; p=0,049) in favour of endoscopic group. When satisfaction was evaluated statistically, significiant difference also appeared in favour of endoscopic group (at the 15 and 30 days p=0,042; p=0,026)There was significiant difference in favour of endoscopic group about patient satisfactionOnly superficial ecchymosis was in favour of conventional group at first 5 days which brings no addiotinal inconvenience.%93 of patient in endoscopic group has had no problem about wound healing, whereas only %33 of patients experienced problem free healing in traditional group.In conclusion, this study has shown efficacy, less wound healing problems and much superior cosmetic results of minimally invasive endoscopic procedure. Long term patency rates of conduits harvested with endoscopic procedure need to be followed.