Hastane işletmelerinde malzeme ihtiyaç planlaması ve optimum stok belirleme yöntemlerinin kullanılması(Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi uygulaması)
  1. Tez No: 456042
  2. Yazar: YASEMİN SABANCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEFİKA DEMİRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Sürekli gelişim ve değişim içinde olan insanoğlunun yaşam koşullarında meydana gelen iyileşme sınırsız olan ihtiyaçlarını daha da arttırmış, insanoğlu ihtiyaçlar hiyerarşisine üst basamaklardan devam eder olmuştur. Bu sürekli değişen ve gelişen istekleri sağlık hizmetlerinden de beklentinin değişmesine ve artmasına neden olmuştur. Hastanelerin bu beklentileri karşılayabilmesi için kaynaya ihtiyacı vardır. Bu kaynaklara sahip olmanın yanısıra sahip olduğu kaynakları etkin ve verimli kullanabilmesi gereklidir. Malzemeler, hastanelerin sağlık hizmetini zamanında ve kaliteli verebilmelerini sağlarlar. Malzeme giderleri ise toplam hastane bütçesinin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Malzeme Yönetim Sistemi, bulunduğu örgütün yapısına bağlı olarak örgüt içerisinde bağımsız bir birim ya da birimler içerisinde küçük bürolar halinde kurulabilir. Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi Kemoterapi Ünitesinde yapılan bu çalışmanın temel amacı hastanelerdeki malzeme yönetim süreci içerisinde optimum stok belirleme yöntemlerinin önemini vurgulamaktır. Çalışmanın birinci bölümünde malzeme ve malzeme yönetimi konusunda genel bilgiler, malzeme yönetiminin işletmeler ve hastaneler açısından önemi açıklanmış ve hastanelerde malzeme yönetim organizasyon modelleri verilmiştir. Malzeme ihtiyaç planlaması, satın alma ve satın alma yöntemleri stok kontrol yöntemleri, depolama, taşıma dağıtım, kalite kontrol ve atıkların değerlendirilmesi konularını içeren malzeme yönetim fonksiyonları hakkında bilgiler sunulmuştur. İkinci Bölümde hastane işletmelerinde stok kavramı, stokların sınıflandırılması, stok yönetimi ve malzeme ihtiyaç planlaması üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde, malzeme ihtiyaç planlaması içerisinde optimum stok belirleme yöntemleri anlatılmıştır. Optimum stok belirleme yöntemleri konusunda saha uygulaması yapılmıştır. Uygulamada Dr. Suat Seren Göğüs Hasatlıkları Ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Hastane Bilgi Sistemi Destekli eczane deposu ve kemoterapi ünitesi ilaç stokları değerlendirilmiş ve optimum stok belirleme yöntemleri için bilgisayar yazılımı tasarlanmıştır. Tasarlanan bilgisayar yazılımına veriler girilerek ortaya çıkan sonuçları üzerine değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Continuousimprovementandchangethatoccurred in theimprovement of livingconditions of mankind, furtherincreasedtheneeds of an unlimited, human beings had beencontinuedtothe top steps of thehierarchy of needs. Constantlychangingandevolvingtheserequestsledtochangesand an increase in healthcare. Hospitals need resources in ordertomeettheseexpectations. Besideshavingtheseresources, effectiveandefficientuse of resourcesthatarerequired. Materialswouldalsoallowhospitalsprovidetimelyandqualityhealthcare. Materialcostsare an importantpart of the total hospitalbudget. Depending on thenature of theorganizationwherethematerialmanagementsystem can be set up as an independentunitwithintheorganizationorthesmalloffices within units. The main objective of thisstudyappliedtheintensivecareunit of Dr.Suat Seren ChestDiseasesandSurgery Training andResearchHospital is emphasizetheimportance of themethod of determiningtheoptimumstock in thehospitals on thematerialmanagementprocess. Thefirstpart of thestudyincludes general information on themanagement of materialsandsupplies, explainedtheimportance of materialmanagement in terms of businessesandhospitalsandgivenmaterialsmanagementorganization model in thehospitals. Providedinformationaboutthefunctions of materialsmanagementincludingissues of materialrequirementplanning, purchaseandpurchasemethods, inventorycontrolmethods, storage, transport, distribution, qualitycontrolandassessment of wastes Inthesecondpartfocused on theconcept of inventory, classification of inventory, inventorymanagementandmaterialrequirementsplanning in thehospitalenterprises. Thethirdpart is described in Methodsfordeterminingoptimuminventorylevels in materialrequirementsplanning. The fieldapplicationwasappliedaboutdeterminingforthemethods of optimum inventory levels.Inpractice, in theDr.Suat Seren ChestDiseasesandSurgery Training andResearchHospital, hospitalinformationsystemaidedpharmacystoreandchemotherapyunitdrugstocks hasbeenevaluatedand has beendesignedcomputer software forthemethods of optimum inventorylevels.