PC12 hücrelerinde risperidon ve balık yağının antioksidan düzeyleri ve sitozole kalsiyum akışı üzerine etkileri
Effects of risperidone and fish oil on antioxidant enzyme levels and cytosolic Ca2+ release in PC12 cells
- Tez No: 249000
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ÖZCANKAYA, PROF. DR. MUSTAFA NAZIROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Risperidon şizofreni tedavisinde kullanılan bir atipik antipsikotiktir. Şizofreni progresyonunu yavaşlattığını ve sitoprotektif etkinliği olduğunu gösteren artan sayıda kanıt vardır. Şizofreni etyopatogenezinde rolü olduğu düşünülen hipotezlerden biri de membran fosfolipid hipotezidir. Bu hipotezi destekleyen bulgular, şizofrenik hastaların trombosit membranlarında ve postmortem beyin dokusunda azalmış omega-3 yağ asidi miktarının gösterilmiş olmasıdır. Balık yağı yapısında omega-3 yağ asitlerinden DHA ve EPA içerir. Şizofrenik hastalara verilen omega-3 yağ asitlerinin hastalığın prognozunu olumlu yönde etkilediğini ve şizofreni semptomlarını azalttığını gösteren çalışmalar mevcuttur.Bu çalışmada, PC12 hücrelerinde balık yağı ve risperidonun antioksidan düzeyi, LP, sitozole saniyede kalsiyum iyonu salınımı üzerine etkinliği araştırıldı.PC12 hücreleri flasklarda kontrol, balık yağı, risperidon, hidrojen peroksit, balık yağı + hidrojen peroksit, risperidon + hidrojen peroksit, balık yağı + risperidon ve balık yağı + risperidon + hidrojen peroksit gruplarına ayrıldı. Daha sonra hücreler analizden önce 15 dakika hidrojen peroksite maruz bırakıldı. Her grupta GSH, GSH-Px, LP, sitozole saniyede kalsiyum iyonu salınım düzeyine bakıldı. Balık yağı ve risperidonla inkübe edilen hücrelerde düzeyleri azalsa da, kalsiyum iyonu salınımı ve LP düzeyleri, hidrojen peroksit grubunda kontrol, balık yağı ve risperidon grubuna göre yüksekti. Hücrelerdeki GSH Px ve redükte GSH düzeyleri, risperidon ve balık yağıyla inkübe edilen grupta hidrojen peroksitli gruplara göre yüksek olsa da, hidrojen peroksit grubunda kontrol, balık yağı ve risperidon grubuna göre düşüktü.Sonuç olarak balık yağı ve risperidonun oksidatif stresi modüle ederek koruyucu etkiye neden olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In schizophrenia, early prevention with atypical neuroleptics such as risperidone has been shown to prevent development of some of the more serious and debilitating symptoms in many patients. The mechanisms whereby risperidone slows or prevents symptom progression in schizophrenia remain unclear.It has been hypothesised that polyunsaturated fatty acids (PUFA) play an important role in the aetiology of schizophrenia and depression. The main evidence in support of membrane phospholipid composition hypothesis of schizophrenia comes from postmortem and platelet studies which show that in schizophrenia certain omega-3 and omega-6 polyunsaturated fatty acid (PUFA) levels are reduced. Omega-3 fatty acids are primarily obtained from dieatry sources particularly fish. There is evidence from double-blind placebo-controlled trials that omega-3 fatty acids might prevent conversion from a prodromal state into first epizode psychosis, and reduce the antipsychotic drug requirement in first episode patients.We investigated effects of fish oil and risperidone in PC12 cell line by evaluating calcium mobilization, lipid peroxidation (LP) and antioxidant levels.The PC12 cell were divided into flask namely control, fish oil, risperidone, Hydrogen peroxide, fish oil+ Hydrogen peroxide, risperidone+ Hydrogen peroxide, fish oil+risperidone and fish oil+risperidone+ Hydrogen peroxide. The cells were incubated with fish oil and risperidone for 24 and 48 hours respectively. Then the cells were exposed to Hydrogen peroxide for 15 minute before analysis. Calcium release and LP levels were higher in Hydrogen peroxide group than in control, risperidone and fish oil although their levels were decreased in the cells incubated with fish oil and risperidone. Glutathione peroxidase activity and reduced glutathione in the cells were lower in Hydrogen peroxide group than in control, risperidone and fish oil although their levels were higher in the cells incubated with fish oil and risperidone than in Hydrogen peroxide groups.In conclusion, these results indicated that risperidone and fish oil induced protective effects by modulating oxidative stress.