PC12 hücrelerinde 1-Metil 4-Fenilpridinyum (MPP+) ile oluşturulan deneysel parkinson modelinde zonisamid'in Ca+2 sinyali, oksidatif stres, hücre canlılığı, kaspaz aktivitesi üzerine etkisi
The Effect of Zonisamide induced by the 1-Methyl 4-Phenylpyrdinium (MPP+) model of experimental parkinson's on the Ca+2 signaling, oxidative stress, cell viability, caspase activity in PC12 cells
- Tez No: 289066
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSATAFA NAZIROĞLU, YRD. DOÇ. DR. VEDAT ALİ YÜREKLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Parkinson hastalığı, dopamin üreten hücrelerin dejenerasyonunun neden olduğu kesin tedavisi olmayan . motor ve non-motor semptomlarla karekterize, sinsi başlangıçlı progresif nörodejeneratif bir hastalıktır.Dünyada, esasen bir antiepileptik olarak kullanılan Zonisamid (1,2-benzisoxazole-3-methaesulfonamide) molekülü benzisoxole yapısında uzun yarı ömürlü (63 saat) iyi tolere edilen bir ilaçtır. Yapılan klinik ve deneysel araştırmalarda, Parkinson hastalarının motor fonksiyonlarında iyileşme sağladığı gösterilmiştir ve nöroprotektif ve oksidatif stres üzerinde etkili olduğu saptanmıştır.Biz çalışmamızda, PC12 nöronal hücreleri üzerinde MPP+ ile oluşturulan deneysel Parkinson modelinde, Zonisamidin oksidatif stres, hücre canlılığı, Ca+2 sinyali, kaspaz aktivitesi üzerine etkisini araştırmayı amaçladık.PC12 hücreleri, 1. Grup (Kontrol grubu), 2. Grup (ZNS grubu), 3. Grup (MPP+), 4. Grup (ZNS+MPP+ grubu) olmak üzere 4 gruba ayrıldı. ZNS ve MPP+'nin doz ve süreleri hücre canlılığını değerlendirmede kullanılan MTT analizine göre belirlendi.
Özet (Çeviri)
Parkinson's is a incurable progressive neurological condition caused by a degeneration of dopamine-producing cells charecterized by motor and non-motor symptoms.In fact, zonisamide is used as an antiepileptic molecule in the world and benzisoxole (1,2-benzisoxazole-3-methaesulfonamide) is a moleculer structure of zonisamide which has a long half-life (63 hours) and a well tolerated drug. ZNS revealed evidence of an effect on improves motor function in with Parkinson's patient that on oxidative stress and neuroprotective in clinical and experimental research.In clinical and experimental research, improvement in motor functions of Parkinson's patients was revealed and its effect on neuroprotective and oxidative stress has been identified.In our study, we aimed to investigate to the effect of zonisamide on the oxidative stress, cell viability, Ca+2 signal, kaspas activity that induced by the MPP+ model of Parkinson's in neuronal PC12 cells.PC12 cells were divided into 4 groups namely, Group 1 (control group), Group 2 (ZNS group), Group 3 (MPP +), Group 4 (ZNS + MPP + group). The dose and duration of ZNS and MPP+, were determined according to MTT analysis which used to assessed the cell viability.