Topiramat ve Selenyumun PC12 Hücrelerinde Ca+2 sinyali, oksidatif stres ve hücre canlılığı üzerine etkileri
Effects of Topiramate and Selenium on Ca2+ signaling, oxidative stress and cell viability in PC12 cells
  1. Tez No: 281594
  2. Yazar: SEDEN DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN KUTLUHAN, PROF. DR. MUSTAFA NAZIROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Epilepsi tam olarak anlaşılmayan biyokimyasal ve moleküler olaylardan kaynaklanan yaygın ve heterojen bir nörolojik hastalıktır. Oksidatif stresin epilepsi patofizyolojisinde önemli rol oynadığı ileri sürülmektedir. Selenyumun (Se) epileptik hastalarda antioksidan savunma mekanizmasını düzenleyerek nöronal hasara karşı koruma sağladığı bildirilmiştir. Topiramatın (TPM) nöroprotektif etkisi birçok çalışmada rapor edilmiş olmasına rağmen muhtemel etki mekanizması tam olarak bilinmemektedir.Bu çalışmanın amacı, TPM ve Se'nin PC12 hücrelerinde, lipid peroksidasyonu, glutatyon (GSH), glutatyon peroksidaz (GSH-Px), sitozolik Ca+2 salınımı ve hücre canlılığı üzerine etkilerini incelemektir.PC12 hücreleri; kontrol, TPM, Se, H2O2, TPM+H2O2, Se+H2O2, Se+TPM ve Se+TPM+H2O2 olmak üzere sekiz gruba ayrıldı. H2O2, TPM and Se'nin doz ve süreleri hücre canlılığını değerlendirmede kullanılan MTT analizine göre belirlendi. Hücreler 10 ?M TPM ile 5 saat ve 500 ?M Se ile 10 saat inkübe edildi.
Özet (Çeviri)
Epilepsy is a common and heterogeneous neurological disorder arising from biochemical and molecular events that are incompletely understood. It has been widely suggested that oxidative stress products play an important role in the pathophysiology of epilepsy. It has been reported that selenium (Se) provides protection against the neuronal damage in patients with epilepsy by restoring the antioxidant defense mechanism. The neuroprotective effects of topiramate (TPM) have been reported in several studies but the putative mechanism of action remains elusive.The aim of this study is to investigate the effects of TPM and Se on lipid peroxidation, glutathione (GSH), glutathione peroxidase (GSH-Px), cytosolic Ca2+ release and cell viability in PC12 cells.PC12 cells were divided into eight groups namely control, TPM, Se, H2O2, TPM+H2O2, Se+H2O2, Se+TPM, Se+TPM+H2O2. The doses and times of H2O2, TPM and Se were determined by MTT assay which is used to evaluate cell viability. Cells were incubated with 10 ?M TPM for 5 hours and 500 ?M Se for 10 hours.