İskemik olmayan kalp yetersizliği hastalarında karvedilol ile nebivololün sol ventrikül sisitolik ve diyastolik fonksiyonları üzerine etkilerinin karşılaştırılması
A comparison of the effects of carvedilol or nebivolol on systolic and diastolic functions of the left ventricle in patients with non-ischemic heart failure
- Tez No: 249018
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş: Beta bloker tedavisi, kalp yetersizliği (KY) hastalarında sol ventrikül (SV) sistolik ve diyastolik fonksiyonlarını iyileştirir. Hastalığın prognozunu da iyileştirir. Karvedilol ve nebivolol, beta-1 reseptör blokajı yanında vazodilatör özelliğe sahip üçüncü jenerasyon ajanlardır. Kalp yetersizliği hastalarında vazodilatör etkilerinden dolayı diğer beta blokerlere tercih edilebilirler. Ancak, KY hastalarında SV fonksiyonlarını iyileştirmede, karvedilol veya nebivololün birbirine üstünlüğü olup olmadığı belirsizdir. Bundan dolayı, çalışmamızda, iskemik olmayan KY hastalarında, karvedilol ile nebivololün SV sistolik ve diyastolik fonksiyonları üzerine etkilerini karşılaştırmayı amaçladık.Yöntemler: Bu çalışmaya, fonksiyonel sınıfı II-III olan, bilinen koroner arter hastalığı veya anjiyografik olarak anlamlı darlığı (?%50) olmayan ve ejeksiyon fraksiyonu (EF
Özet (Çeviri)
Background: Beta blocker treatment improves the systolic and diastolic functions of the left ventricle (LV) in patients with heart failure (HF). It also improves the prognosis of HF. Carvediolol and nebivolol are the third generation agents which have vasodilator features in addition to beta1 receptor blocking effect. They may be preferred to other beta blockers based on their vasodilator effects in HF patients. However, it is unclear that carvedilol or nebivolol may be superior to each other in improving LV functions in HF patients. Thus, we aimed to compare the effects of carvedilol or nebivolol on LV systolic and diastolic functions in non-ischemic HF patients.Methods: This study included 61 consecutive HF patients who had functional class II-III, low LV ejection fraction (EF