Transpupiller ve pars plana yoluyla yapılan silikon yağı boşaltımının karşılaştırılması
Comparing silicone oil out through transpupillary and pars plana
  1. Tez No: 249020
  2. Yazar: MUSTAFA MUHTEREM EKİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ BARDAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, pupilladan ve pars plana yolundan yapılan silikon boşaltımları, başarıları ve komplikasyonları açısından karşılaştırıldı. Çalışmaya kliniğimizde 2004-2009 yılları arasında gözünden silikon boşaltımı yapılmış 115 hasta alındı. Olguların 74'ü (%64) erkek, 41`i (%36) kadındı. Yaş ortalamaları 56,22 ± 12,6 (10-83) yıl idi. Olgular ortalama 17,21 ± 10,54 (6-57) ay takip edildi ve üç gruba ayrıldı. Birinci grup, pars planadan silikon yağı boşaltımı yapılan 18 (%16) olgu. İkinci grup, FAKO ile kombine transpupiller yoldan silikon yağı boşaltımı yapılan 46 (%40) olgu. Üçüncü grup psödofakik olup transpupiller yoldan silikon yağı boşaltımı yapılan 51 (%44) olgu. Çalışma grupları anatomik başarı, fonksiyonel başarı, en iyi düzeltilmiş görme keskinliği artışı, göz içi basıncı ve komplikasyonları açısından retrospektif olarak karşılaştırıldı. Üç grubun da görme keskinliklerinde istatistiksel olarak anlamlı artış mevcuttu (p=0,002, p0,05).Sonuç olarak, transpupiller silikon yağı boşaltımının anatomik başarı oranları pars plana silikon yağı boşaltımından daha iyi sonuçlar vermektedir.
Özet (Çeviri)
İn this study, silicone oil outs were compared in respect to their success and complications. For the study, in our clinic we had 115 patients from whose eyes silicone oil out was applied between 2004 - 2009. 74% of them were men and 41% of them were women. Their average ages were 56,22 ± 12,6 (10-83). The patients were observed approximately 17,21 ± 10,54 (6-57) months and divided into three groups. First group were those who applied silicone oil out from pars plana 18 (16%). Second group were those who applied silicone oil out through the transpupillary way as combined with FACO 46 (40%). Third group were those who is pseudophakia applied silicone oil out through the transpupillary way 51 (44%). Study groups were compared retrospectively in respect to anatomical and functional success, best corrected visual acuity, intraocular pressure and its complications. There was a significant statistically increase in the visual acuity of all groups (p=0,002, p0,05).As a result, anatomical success rates of the transpupillary silicone oil out give better results then pars plana silicon oil out.