Belediyelerde stratejik planlama sürecinde karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri
Problems that are run into in strategic planning process in manicipalities and solutions
  1. Tez No: 249042
  2. Yazar: NESLİHAN AKMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURULLAH GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
Günümüz dünyasında her alanda sürekli ve süratli bir gelişim ve değişim yaşanmaktadır. Örgütler bu değişim ve gelişmelerin yarattığı belirsizlikleri önceden tahmin ederek varlıklarını sürdürmek amacındadırlar. Bunu sağlayabilmek iyi bir iç ve dış çevre analizini ve uzun vadeli bakışı yani stratejik planlamayı gerekli kılmaktadır. Stratejik planlama yapmayan örgütler bir misyona ve vizyona sahip olamaz ve amaç hiyerarşisinde bir karmaşa yaşarlar. Kaynaklarını etkin olarak dağıtamadıkları için rekabet güçleri düşer ve varlıkları tehlikeye girebilir.Özel sektör kaynaklı bir yaklaşım olan stratejik planlama yapılan yasal düzenlemelerle günümüz şartlarına uyum sağlayabilmeleri için niteliklerini arttırmak zorunda kalan belediye yönetimlerince gerçekleştirilmesi zorunlu bir süreç haline gelmiştir. Bu yeni süreç her yeni süreç gibi belediye yönetimlerinin gelenekçi, bürokratik, hantal ve yeniliğe kapalı zihniyet yapısı nedeniyle beraberinde birçok sorunu da getirmiştir. Bununla birlikte, belediyelerin yönetim yapısına zaman içerisinde yerleşmesi umut edilen bu yeni yönetim yaklaşımının belediyelere ve vatandaşa sağlayacağı kazanımlar da açıktır.Bu çalışmada, öncelikle, stratejik yönetime ilişkin kavramsal çerçeve ve stratejik yönetim süreci ortaya konulmuştur. Ardından stratejik planlamanın genel niteliği aktarılmış, yerel yönetimler açısından konu irdelenmiştir. Sonrasında, belediyelerde stratejik planlama çalışmaları esnasında karşılaşılabilecek muhtemel sorun alanları belirlenmiştir. Son olarak ise, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi örneği ele alınarak belediyelerde stratejik planlama çalışmalarında karşılaşılabilecek sorunlar analiz edilmeye ve çözüm önerileri geliştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, there are continuous and rapid development and changes in all areas. Organizasitions? aim is predicting the uncertainties, which are created by these development and changes, in order to survive themselves. This can be provided by strategic planning that requires a good internal and external environmental analysis and long-term view. The organizasions which don? t build a strategic plan can? t have a mission and vision, and also have a mess in the hierarchy of objectives. Their competitive forces fall because of allocating their resources ineffectively, and their existence can be at risk.The strategic planning approach, which originates from the private sector, has become a mandatory process by legal regulations for municipalities, which have to improve their qualities to adapt to today' s conditions. This new process like every new process, also brought with it many problems because of traditionalist, bureaucratic, unwieldy and closed mentality structure of municipalities. However, this new management approach is hoped to place in administrative structure of municipalities in time and the achievements which will be supplied by this new process to municipalities and citizens are clear.In this study, first, the conceptual framework for strategic management and strategic management process was put in place. Then the overall quality of strategic planning had been explained and strategic planning was explicated in terms of local management. Afterwards, the potential problem areas that can be faced with during the strategic planning process in municipalities were identified. Finally, by the example of Kocaeli Metropolitan Municipality, problems which can be run into in the strategic planning process in municipalities were tried to analysis and solutions were tried to develope for these problems.