Ali Ferruh Bey'in Washington elçilik yılları(1898-1901)
The years of Ali Ferruh Bey's Washington legation (1898-1901)
  1. Tez No: 249043
  2. Yazar: MELİH YİĞİT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
XIX. yüzyıl sonları, Osmanlı- Amerikan ilişkilerinde, yaklaşık yüz yıllık birsürecin biriktirdiği önemli ortaklıkları ve ihtilafları beraberinde getirmiştir. İki ülkearasında uluslararası gelişmelerle birlikte değişen ilişkiler mevcuttur.Ağırlıklı olarak Osmanlı arşiv vesikaları kullanılarak, Osmanlı- Amerikanilişkileri Ali Ferruh Bey'in Elçilik yılları çerçevesinde incelenmektedir. Ayrıcadönemin Amerikan gazetelerinde yer alan, Osmanlı Devleti ve Ali Ferruh Beyhakkındaki değerlendirmeler çalışmada kaynak olarak kullanılmıştır.Ali Ferruh Bey Washington'a elçi tayin edildiği zaman Osmanlı Devleti ileABD arasında önemli antlaşmazlıklar vardır. Bunlar Ermeni isyanları nedeniyle zarargören ABD vatandaşları için talep edilen tazminat, ABD vatandaşlarının Osmanlıülkesinde yargılanmaları sorunu ve ABD elçiliğinin büyükelçiliğe çıkarılma isteğidir.Osmanlı Devleti ile ABD arasında müzakerelere ve zaman zamangerginliklere yol açan bu sorunlarla beraber ABD'deki Ermenilerin OsmanlıDevleti'ni hedef alan faaliyetleri, Osmanlı Devleti aleyhinde yayın yapan Arapmilliyetçisi gazeteler, Amerikan Yahudilerinin Filistin ile ilgili girişimleri, ABD'ninemperyalist bir güç olarak ortaya çıkışının başlangıcı ABD ? İspanya savaşı busüreçte yoğunluk kazanan olaylardır.Ali Ferruh elçilik döneminde Osmanlı Devleti'nin menfaatleri doğrultusundaçalışmalar yapmış ve faaliyetlerini düzenli raporlar halinde saraya ve hükümetebildirmiştir. Bu faaliyetleri çerçevesinde sadece bilgilendirme ile kalmamış aynızamanda karşılaşılan sorunlarla ilgili çözüm önerileri de getirmiştir. Bu girişimlerlebirlikte Amerikan kamuoyu ve basın nezdinde yaşam tarzı, kişiliği, bilgisi,yetenekleri ve sosyal faaliyetleri ile farklı bir diplomat portresi çizmiştir. OsmanlıDevleti ile ilgili olumlu değerlendirmelerin Amerikan basınında yer almasınısağlamıştır.ÖZETXIX. yüzyıl sonları, Osmanlı- Amerikan ilişkilerinde, yaklaşık yüz yıllık birsürecin biriktirdiği önemli ortaklıkları ve ihtilafları beraberinde getirmiştir. İki ülkearasında uluslararası gelişmelerle birlikte değişen ilişkiler mevcuttur.Ağırlıklı olarak Osmanlı arşiv vesikaları kullanılarak, Osmanlı- Amerikanilişkileri Ali Ferruh Bey'in Elçilik yılları çerçevesinde incelenmektedir. Ayrıcadönemin Amerikan gazetelerinde yer alan, Osmanlı Devleti ve Ali Ferruh Beyhakkındaki değerlendirmeler çalışmada kaynak olarak kullanılmıştır.Ali Ferruh Bey Washington'a elçi tayin edildiği zaman Osmanlı Devleti ileABD arasında önemli antlaşmazlıklar vardır. Bunlar Ermeni isyanları nedeniyle zarargören ABD vatandaşları için talep edilen tazminat, ABD vatandaşlarının Osmanlıülkesinde yargılanmaları sorunu ve ABD elçiliğinin büyükelçiliğe çıkarılma isteğidir.Osmanlı Devleti ile ABD arasında müzakerelere ve zaman zamangerginliklere yol açan bu sorunlarla beraber ABD'deki Ermenilerin OsmanlıDevleti'ni hedef alan faaliyetleri, Osmanlı Devleti aleyhinde yayın yapan Arapmilliyetçisi gazeteler, Amerikan Yahudilerinin Filistin ile ilgili girişimleri, ABD'ninemperyalist bir güç olarak ortaya çıkışının başlangıcı ABD ? İspanya savaşı busüreçte yoğunluk kazanan olaylardır.Ali Ferruh elçilik döneminde Osmanlı Devleti'nin menfaatleri doğrultusundaçalışmalar yapmış ve faaliyetlerini düzenli raporlar halinde saraya ve hükümetebildirmiştir. Bu faaliyetleri çerçevesinde sadece bilgilendirme ile kalmamış aynızamanda karşılaşılan sorunlarla ilgili çözüm önerileri de getirmiştir. Bu girişimlerlebirlikte Amerikan kamuoyu ve basın nezdinde yaşam tarzı, kişiliği, bilgisi,yetenekleri ve sosyal faaliyetleri ile farklı bir diplomat portresi çizmiştir. OsmanlıDevleti ile ilgili olumlu değerlendirmelerin Amerikan basınında yer almasınısağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The end of XIX. century has created some important partnerships anddisagreements which a process of nearly 100 years has brought in the relationshipsbetween Ottoman State and the United States. There have been changingrelationships together with international developments between the two countries.The relations between Ottoman State and the United States mainly during thelegation of Ali Ferruh Bey have been researched in Ottoman archive documents. Onthe other hand, reviews in the United States newspapers regarding Ali Ferruh Beyhave been used as source.When Ali Ferruh Bey was assigned as a legation of the United States, veryimportant disagreements were active. These were compensation requested for theUnited States citizens who suffered from Armenian rebellions, jurisdiction problemof the United States citizens in Ottoman Empire and the will of making the capacityof the United States Legation larger.Together with these problems which caused tensions and negotiationsbetween Ottoman Empire and the United States there were also some events such asArabic national media activities, attempts of American Jews in regard with Palestine,the beginning of the USA coming out as an imperialists power, and the war betweenthe United States and Spain.In this period Ali Ferruh Bey was active for the work in behalf of OttomanEmpire favour. He reported these activities regularly to the palace and thegovernment. In the frame of these activities his efforts were not restricted only byreporting, he also offered solutions for problems. Together with these activities AliFerruh Bey created an image of a different diplomat portrait in the American publicand media in respect with his life style, personality, knowledge, skills and socialactivities. He also was helpful for positive impressions about the Ottoman State totake part in American Media.ABSTRACTThe end of XIX. century has created some important partnerships anddisagreements which a process of nearly 100 years has brought in the relationshipsbetween Ottoman State and the United States. There have been changingrelationships together with international developments between the two countries.The relations between Ottoman State and the United States mainly during thelegation of Ali Ferruh Bey have been researched in Ottoman archive documents. Onthe other hand, reviews in the United States newspapers regarding Ali Ferruh Beyhave been used as source.When Ali Ferruh Bey was assigned as a legation of the United States, veryimportant disagreements were active. These were compensation requested for theUnited States citizens who suffered from Armenian rebellions, jurisdiction problemof the United States citizens in Ottoman Empire and the will of making the capacityof the United States Legation larger.Together with these problems which caused tensions and negotiationsbetween Ottoman Empire and the United States there were also some events such asArabic national media activities, attempts of American Jews in regard with Palestine,the beginning of the USA coming out as an imperialists power, and the war betweenthe United States and Spain.In this period Ali Ferruh Bey was active for the work in behalf of OttomanEmpire favour. He reported these activities regularly to the palace and thegovernment. In the frame of these activities his efforts were not restricted only byreporting, he also offered solutions for problems. Together with these activities AliFerruh Bey created an image of a different diplomat portrait in the American publicand media in respect with his life style, personality, knowledge, skills and socialactivities. He also was helpful for positive impressions about the Ottoman State totake part in American Media.