Selahaddin-i Eyyübi ve İslam Birliği politikası
Selahaddin Eyyübi and Islam Community political
- Tez No: 249081
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAT YAZILITAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Selâhaddin-i Eyyûbi İslam tarihçileri ve batılı tarihçiler tarafından takdir edilenyüksek şahsiyetli bir hükümdardı. Bu çalışmada II. Haçlı seferi esnasındaSelâhaddin-i Eyyûbi 'nin yapmış olduğu siyasi ve askeri faliyetleri ele aldık.Çalışmamızın birinci bölümünde; Selâhaddin-i Eyyûbi'nin yaşamı ve kişiliğiüzerinde durulmuş, yetiştiği ortam ve kişiliğinin şekillenmesi ele alınmış, hayatımercek altına alınarak mevcut bulgulara mümkün olduğunca yenileri ilave edilmeyeçalışılmıştır. Tezimizin ikinci bölümünde; Selâhaddin-i Eyyûbi'nin tarih sahnesineçıkışı ve onun Mısır'daki vezirlik dönemini incelemeye çalıştık. Onun büyük birkomutan olmasının ve kendi devletini kurmasının imkânlarını hazırlayan Mısırdönemi, yapacağı mücadelelerin ve faaliyetlerin ilk adımıdır. Çalışmamızın üçüncüve son bölümünü ise, Haçlı saldırılarına karşı çaresiz ve bölünmüşlükle bekleyenSuriye ve El-Cezîre topraklarının Selâhaddin tarafından ele geçirilip İslam birliğinisağlaması konularını işledik. Bu bölümde Selâhaddin'in cihad azmi ve Haçlılarlayaptığı askeri ve stratejik mücadeleleri yer almıştır. Selâhaddin Haçlılara karşıbaşarısının zirvesini oluşturan Hıttîn zaferi ve akabinde Kudüs'ü Haçlı işgalindenkurtarmasıdır. Bu nedenle tezimizin konuları içinde Haçlılarla yapılan bumücadelelere de yer vermeyi uygun bulduk.
Özet (Çeviri)
Selahaddin Eyyubi , appreciated by all Islam and Western historians, was aruler with distinctive personality.We studied on Selahaddin Eyyubi?s political andmilitary activities at the time of The Crusades II. His personality and life werefocused on the first part of our research, the environment which he lived on,acquiring a sahape of his personality were consired as a subject of this research andadding new findings to the new ones were also tried as it?s possible by being studiedon his life.In the second part of our research,taking to the history stage of SelahaddinEyyubi and his vizier period in Egypt were searched.The period of Egypt whichgave him opportunities to be a big commander and to set up his government is thefirst step of the struggles and activities that he would perform.The third and the lastpart of the research consists of the subjects about Selahaddin Eyyubi?s capturing thelands of Syria and El-Cezire, waiting desperately for the attacts of the Crusaders andIslam Unity formed by him.The Jihad determination of Selahaddin Eyyubi, hismilitary and stategical struggles towards to the Crusaders are also the subjects of thispart.His top success against to the Crusaders is Hittin Victory by rescuing theJuresalem from the Crusader?s attacts. So you can find these subjects in this part.