İlköğretim sosyal bilgiler 7. sınıf öğrencilerinin grafik okuma ve hazırlama becerisini kazanma düzeyleri
The acquisition level of the students studying social sciences of abilities to interpret and prepare graphics
- Tez No: 249080
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAHİN ORUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu araştırma sosyal bilgiler öğrencilerinin grafik okuma ve hazırlama becerilerini kazanma düzeylerini belirlemeye yönelik hazırlanmıştır.Araştırma için gerekli olan veriler Adıyaman ili merkez ilçede yer alan 3 ilköğretim okulu ile yine merkeze bağlı bir köy okulunda öğrenim gören 136 sosyal bilgiler 7. sınıf öğrencisinden elde edilmiştir. Tarama yöntemiyle yapılan araştırma sonuçları SPSS istatistik verileri ile analiz edilmiş ve öğrencilerin grafik okuma ve hazırlama becerilerine yönelik sorulan sorularda her soru için f ve % değerlerine bakılırken cinsiyet ve okul türü değişkeni için verilerde bağımsız gruplar için t-testi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen sonuçlar şunlardır.1.Öğrencilerin genel grafik okuma becerileri orta düzeye yakındır (%47). Genel olarak öğrencilerin tek boyutlu hazırlanan grafikleri okuma becerileri %90'ı aşarken hem sütun hem de çizgi grafik içeren sorularda ise başarı düzeyi %11'e kadar düşmektedir.2.Öğrencilerin genel grafik hazırlama becerileri ise %25'in altındadır (%22,3). Öğrenciler verilen bir verinin hangi grafiğe çevrileceğini doğru tahmin etseler bile (çizgi grafik %29,4) bunu grafiğe çevirme oranları %3,7'ye kadar düşmektedir. Öğrencilerin en başarılı yapabildiği grafik türü pasta olup onun bile oranı %17,6'dır.3.Öğrencilerin grafik okuma ve hazırlama becerileri cinsiyete göre anlamlı bir fark göstermemektedir.4.Öğrencilerin grafik okuma becerileri okul türüne göre anlamlı bir fark göstermezken, grafik hazırlama becerilerinde şehir merkezinde okuyan öğrencilerin köy okulu öğrencilerine göre anlamlı düzeyde başarılı oldukları görülmektedir.Bu sonuçlara dayalı olarak öğrencilerinin hem grafik okuma hem de hazırlama becerilerine yönelik ders kitabı ve öğrenci çalışma kitaplarında daha fazla etkinlik yaptırılması ve öğretmenlere yeni programın öngördüğü becerileri kazandıracak hizmet içi eğitim vermesi sayılabilir.
Özet (Çeviri)
This research has been carried out in order to find out the acquisition level of the students studying social sciences of abilities to interpret and prepare graphics.The necessary datum for the research has been gathered from 136 7th grade students studying social sciences at 3 primary schools in the city centre of Adıyaman and a village school in the city centre. The research results made by scanning method has been analyzed with SPSS statistical datum and for questions about preparation and drawing skills of graphics ?f? and % values have been marked and for variables like gender and school t-test has been applied for independent values in datum. The results obtained through the research are as below;1.The general graphic interpretation ability of the students is near the average (%47). Commonly, while the abilities of the students to interpret the one dimensional graphics are above %90, the success level decrease down to %11 in questions containing both column and line graphics.2.The overall graphic preparation abilities of the students is below %25 (%22,3). Although the students predict correctly which graphic to convert a given data (line graphic %29, 4) the ratio of converting this into the graphics decrease down to %37. Students are most successful at preparing pie graphics at a ratio of %17,6.3.The graphic interpretation and preparation ability of the students shows a remarkable difference depending on gender.4.Although the graphic interpretation ability of the students doesn?t show a remarkable difference depending on the type of the school, the students studying inthe city centre are seen to be considerably more successful at graphic preparation abilities compared to the students studying at village school.Depending on these results, it can be suggested that the primary level 7th grade students are involved in more activities about interpreting and drawing graphics given in the course books and the workbooks and teachers are given in-service training courses to gain skills that the new program suggests.