'Kitapçılık' , 'Kitap' ve 'Yeni Kitap' dergileri üzerine bir araştırma
'Kitapçilik' , 'Kitap' and 'Yeni Kitap' magazines on investigation
- Tez No: 249083
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZIM HİKMET POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 439
Özet
Bu çalışma, isimleri göz önüne alınarak aralarında ortak taraflar bulunduğu varsayımından hareketle üç dergi üzerine yapılmıştır. Ancak çalışma sırasında tespit edilmiştir ki bu dergilerin her biri Türkiye'nin farklı bir dönemini temsil etmektedir. 1914'te yayımlanan ?Kitapçılık?, I. Dünya Savaşı yılları Türkiye'sini; 1920'de yayımlanan ?Kitap?, Milli Mücadele yılları İstanbul'unu; 1927-1928'de yayımlanan ?Yeni Kitap? ise genç Türkiye Cumhuriyeti'ni yansıtmaktadır. Birbirlerinden tamamen farklı şartlara sahip dönemlerin dergisi olmasına rağmen, her üç yayın organının kitap sevgisi gibi önemli bir ortaklığı vardır. Yapılabilecek olan, bin bir türlü isimlendirme arasından söz konusu isimlerin seçilmiş olması, bu ortak tarafı göstermektedir.Söz konusu dergilerin farklı dönemlerin ürünü olmasından dolayı çalışmamızda her bir derginin ayrı ayrı değerlendirilmesi uygun görülmüştür. Bu itibarla her üç dergi için ayrı ayrı ?İnceleme? ve ?Seçilmiş Metinler? bölümü yer almıştır. ?İnceleme? bölümünde devrin özelliklerine, dergilerin şekil ve muhtevasına dergilerdeki yazarlar ve yazıları hakkında değerlendirmelere ayrıca tahlili fihriste yer verilmiştir. ?Seçilmiş Metinler? bölümünde ise sanat ve edebiyat hakkında olan metinler yeni harflere aktarılmıştır.Kitapçılık dergisinin tek sayı olması sebebiyle bir ayrım yapılmamış metinlerin tamamı verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out to examine three magazines all of which have been thought to have common characteristics due to the names. However, it has been found out that each one represents different period of Turkish life. The magazine ?Kitapçılık?, published in 1914, gives light to Turkish life during First World War; The magazine ?Kitap?, published in 1920, informs us about Istanbul during Turkish Independence Struggle and The magazine, ?Yeni Kitap?, published between 1927-1928, reflcts the young Turkish Republic. Although they were published in different periods, they all had same important common purpose, namely, promoting people to love books. There were thousands of names to have been chosen but all of them were chosen around loving books so this property gives evidence that there was common side of the magazines.It has been decided to evaluate each magazine differently since they were from different period. So there are the examining and the chosen texts chapters for each magazine. In the examining chapter, information about the characteristics of the period, the form and contents of the magazines, the authors and their evaluations is given and in the chosen texts chapter, the texts about art and literature have been transcribed.As the magazine ?Kitapçılık? was only issue, all the contents have been taken into consideration.