Banka çalışanlarının duygusal zekalarının örgütsel bağlılıklarına etkisi üzerine bir araştırma
A research on the effects of banks employees? emotional intelligence on their organizational commitment
  1. Tez No: 249098
  2. Yazar: SİBEL AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELEN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
İşgören devrinin yoğun yaşandığı sektörlerden biri de bankacılık sektörüdür. Bünyesinde; yetenekli, kendini yetiştirmiş ve sosyal ilişkileri kuvvetli işgörenleri bulundurmak, mevcut bankanın rakip bankalar karşısında güçlü olmasını sağlayan temel etkenlerden biri olmaktadır. Ancak bünyesinde kaliteli işgören olması kadar bunların devamlılığı da önem arz etmektedir. Geleceğe güçlü adımlarla girmek isteyen bankalar, işgörenin bağlılığını da kazanmak zorundadır. İşgörenlerin örgütsel bağlılığını artırmak ise duygusal zeka seviyelerinin yükseltilmesi ile mümkün olacaktır.Bu çalışmanın amacı, banka çalışanlarının duygusal zekâlarının örgütsel bağlılıklarına etkisi olup olmadığını ortaya koymaktır. Çalışmanın teorik kısmında duygusal zekâ ve örgütsel bağlılık kavramları detaylı bir şekilde açıklanmaya çalışılmıştır. Banka çalışanlarının duygusal zekâ seviyelerinin yüksek olmasının örgüte bağlılıklarını etkileyip etkilemediği, etkiliyor ise hangi tür bağlılık etkilediği incelenmiştir.Bu çalışmanın sonunda ise banka çalışanları ile ankete dayalı bir araştırma yapılmıştır. Anket çalışması ile elde edilen veriler sonucu banka çalışanlarının sahip oldukları duygusal zekâları ile örgütsel bağlılıklarına arasında etki tespit edilmiş ve değerlendirmeler yapılmıştır. Duygusal zekâ ile örgütsel bağlılığın alt boyutları olan duygusal bağlılık ve devam bağlılığı arasında pozitif bir etki bulunmuştur. Duygusal zekanın normatif bağlılık üzerine etkisine ise rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
One of the sectors experiencing on intense employee circulation is the banking sector. Keeping talented and self-educated employees who are strong in social relationships is one of the main factors that make a bank stronger than other banks which it competes with. However, sustainable employment of qualified personnel is wore challenging than the banks, who want to enter the future whit strong steps, have to obtain the loyalty of employee. To obtain it organizational commitment of employees will be possible by raising their emotional intelligence to a higher level.The aim of this study is to find out whether the emotional intelligence has any effects on their organizational commitment, or not. The theoretical parts of the study explaining of banks personals the concept of emotional intelligence and organizational commitment. Whether having high levels of emotional intelligence by bank employees affects their commitment to the organization or not, if it affects what kinds of loyalty are affected by it, examined.In the last part of the study, a research-based questionnaire applied to the bank employees using the data obtained as a result of the survey carried out among the bank employees, the relationships (effect) between their emotional intelligence and their organizational commitments is identified and evaluated. Between emotional attachment and continued dedication to the organization which are sub dimensions of emotional intelligence and organizational commitment, a positive impact has been found. However, there is no findings about the effect of emotional intelligence on normative commitment.