Yöneticilerin kişilik özellikleri ve duygusal zekaları ile çatışma yönetim stillerini kullanımları arasındaki etkileşime yönelik bir araştırma
The interaction between managers personality traits, emotional intelligence and their use of conflict management styles
- Tez No: 527264
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ YILMAZ GÜZEY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
Teknolojinin hızla ilerlediği günümüzde işletmelerin faaliyetlerini sürdürürken yeniliklere açık olması, değişimi kabul edebilmesi, çalışanlarını mutlu edebilen, müşteri memnuniyeti için çalışan, organizasyonu doğru yönlendirecek başarılı yöneticilere ihtiyacı vardır. Yöneticilerin başarılı olmasında kişilik özelliklerinin ve duygusal zeka yeteneğine sahip olmalarının önemi büyüktür. Organizasyonda yönetici olarak çalışan bireylerin kişilik özellikleri ile iş hayatının uyum içinde ilerleyebilmesi ve çalışanlarla bir bütün olarak hareket edebilmesi için kendi duygularını tanıyan ve etkin bir şekilde kullanabilen, çalışanlarının duygu ve düşüncelerine değer veren, onları dinleyen bir yöneticinin varlığı önemlidir. Farklı kültür ve çevrelerden gelen insanların bir arada bulunduğu organizasyonlarda çatışmaların yaşanması normal bir durumdur. Yöneticilere düşen görev organizasyonda meydana gelen bu çatışmaları etkin bir şekilde yönetebilmek ve çözümünü sağlamaktır. Araştırmada yöneticilerin kişilik özellikleri ile duygusal zekalarının birbirini nasıl etkilediği ve bu etkileşimin çatışma yönetim stillerine nasıl yansıdığını ölçülmüştür. İstanbul ilinde faaliyet gösteren otel işletmeleri, üniversite, banka, seyahat acenteleri gibi turizm, finans, eğitim sektörlerinde yapılan bu çalışmada elde edilen bulgular sonucunda kullanılan değişkenlerin birbiri ile ilişki içinde olduğu ve yöneticilerin tercih etmiş oldukları çatışma yönetim stillerine etkisi olduğu belirlenmiştir. Çalışmanın sonunda organizasyonda oluşan çatışmalarda yöneticilerin sahip oldukları kişilik özellikleri ile duygusal zekaları ve seçtikleri çatışma yönetim stilleri arasında pozitif ilişkiler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
While technology is advancing rapidly, today's businesses need successful managers who are open to innovations, able to accept change, able to make their employess happy, work for customer satisfaction and direct the organization. The success of managers is a great way to have personality traits and emotional intelligence. It is important to have a manager who recognizes and effectively uses his/her own feelings, values employees feelings and values and listen to them so that indivuduals who act as managers in the organization can move forward in harmony with personality traits and work as a whole. It is normal for conflicts to arise in organization where people from different culture and enviroments. The role of managers is to manage these conflicts that are taking place in the organization effectively and to provide solutions. In the study, it was measured how the personality traits and emotional intelligences of the managers influence each other and how this interaction is reflected in the conflicts management styles. It has been determined that the variables used in this study in the tourism, finance and education sector such as hotel management, university, bank, travel agency in İstanbul are related to each other and they are effects of conflict management styles that managers prefer. At the end of the work, positive conflicts between personality traits, emotional intelligence and conflicts management styles were found in conflicts that occured in the organization.