Üniversite yöneticilerinin duygusal zeka ve dönüşümcü liderlik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of emotional intelligence and transformationalleadership characteristics of university administrators
  1. Tez No: 802735
  2. Yazar: ASHNA ALI AWLA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN TOPUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Küresel dünyanın getirdiği değişen çalışma ortamları içinde örgüt, organizasyon ve eğitim kurumlarının başarıyı yakalayabilmeleri için yöneticilerin iyi birer lider olmaları oldukça önemlidir. Günümüzde önemli eğitim kurumları olarak işlev gören ve geleceğin liderlerini ve önderlerini yetiştirmekte olan üniversitelerde görev yapan yöneticilerin, iyi bir lider olmaları özellikle istenmektedir. Bu doğrultuda değişiklik ve yeniliklere açık olan dönüşümcü liderler bir adım öne çıkmaktadır. Etkinlikte bulunduğu kurumlarda çalışanların duygularını tanımlayabilen ve duyguları doğru yöneten duygusal zekası yüksek liderler, bu değişim ve dönüşümü başlatma noktasında büyük rol oynamaktadır. Bu araştırmanın amacı; üniversite yöneticilerinin duygusal zekâlarının ve dönüşümcü liderlik özelliklerinin incelenmesidir. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanıldı. Çalışmanın örneklemi 2021-2022 Eğitim Öğretim yılında Selçuk Üniversitesi Alaaddin Keykubat Kampüsü'nde yer alan fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarında yönetici olarak görev yapmakta olan gönüllü 103 (n=79 erkek ve n=24 kadın) öğretim üyesinden oluşmaktadır. Yöneticilerin duygusal zekâlarının belirlenmesinde Duygusal Zekâ Ölçeği (DZÖ), dönüşümcü liderlik özelliklerinin belirlenmesinde ise Dönüşümcü Liderlik Ölçeği (DLÖ) kullanıldı. Ölçek uygulamalarından elde edilen veriler SPSS 25.0 paket programında %95 güven aralığında 0.05 anlamlılık düzeyinde değerlendirildi. Yapılan istatistiki analizlerde cinsiyet, yaş grubu ve mesleki kıdem değişkenlerinin bazı alt boyutlarına göre duygusal zekâ açısından yöneticiler arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılaşma tespit edildi (p0.05). İstatistiksel analizlerden elde edilen bulgular doğrultusunda yöneticilerin cinsiyet, yaş ve mesleki kıdem gibi özelliklerinin duygusal zekâlarını; yaş ve mesleki kıdem gibi özelliklerinin ise dönüşümcü liderlik özelliklerini etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca çalışmada ulaşılan bir başka sonuç yöneticilerin duygusal zekâları ile dönüşümcü liderlik özelliklerinin birbiri üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığıdır.
Özet (Çeviri)
It is very important for managers to be good leaders in order for organizations, organizations and educational institutions to achieve success in the changing working environments brought by the global world. It is especially desired that the administrators who work in universities, which function as important educational institutions and train the leaders and leaders of the future, to be good leaders. In this direction, transformational leaders who are open to changes and innovations step forward. Leaders with high emotional intelligence, who can identify the emotions of the employees in the institutions they are active in and manage the emotions correctly, play a major role in initiating this change and transformation. The purpose of this research; Bu araştırmanın amacı; Bu çalışmanın amacı üniversite yöneticilerinin duygusal zekâlarının ve dönüşümcü liderlik özelliklerinin incelenmesidir. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanıldı. Çalışmanın örneklemi 2021-2022 Eğitim Öğretim yılında Selçuk Üniversitesi Alaaddin Keykubat Kampüsü'nde yer alan fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarında yönetici olarak görev yapmakta olan gönüllü 103 (n=79 erkek ve n=24 kadın) öğretim üyesinden oluşmaktadır. Yöneticilerin duygusal zekâlarının belirlenmesinde Duygusal Zekâ Ölçeği (DZÖ), dönüşümcü liderlik özelliklerinin belirlenmesinde ise Dönüşümcü Liderlik Ölçeği (DLÖ) kullanıldı. Ölçek uygulamalarından elde edilen veriler SPSS 25.0 paket programında %95 güven aralığında 0.05 anlamlılık düzeyinde değerlendirildi. Yapılan istatistiki analizlerde cinsiyet, yaş grubu ve mesleki kıdem değişkenlerinin bazı alt boyutlarına göre duygusal zekâ açısından yöneticiler arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılaşma tespit edildi (p0.05). İstatistiksel analizlerden elde edilen bulgular doğrultusunda yöneticilerin cinsiyet, yaş ve mesleki kıdem gibi özelliklerinin duygusal zekâlarını; yaş ve mesleki kıdem gibi özelliklerinin ise dönüşümcü liderlik özelliklerini etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca çalışmada ulaşılan bir başka sonuç yöneticilerin duygusal zekâları ile dönüşümcü liderlik özelliklerinin birbiri üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığıdır.