International context of democratization: Transitions of Turkey and Greece in 1983 and 1974
Demokratikleşmenin ululslararası bağlamı: Türkiye'de ve Yunanistan'da 1983 ve 1974'te demokrasiye geçiş
  1. Tez No: 249107
  2. Yazar: SALİHA METİNSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAPRAK GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez uluslararası faktörlerin demokratikleşmeye katkısını, Türkiye ve Yunanistan'ınsırasıyla 1983 ve 1974'te gerçekleştirdikleri demokrasiye geçiş üzerinden, incelemeyiamaçlamaktadır. Uluslararası topluluk Yunanistan'daki askeri rejime görece daha sertyaptırımlar uygulayıp rejimin meşruiyetini kaybetmesinde rol oynarken, Türkiye'deki askeriyönetimin daha hoşgörülü bir uluslararası tutumla karşılandığı söylenebilir. Diğer nedenlerlebirlikte, Türk askerinin siyasette geçirdiği üç yıldan sonra meşruiyetini koruması, askerinsiyasetteki yerini pekiştirmiş ve demokrasinin güçlenmesi sürecini zorlaştırmıştır.Demokrasinin yerleşmesi sürecinde, asker ve sivil liderler arasındaki güvensizlik, uluslararasıtopluluğun askeri liderleri tam demokratikleşmeden sonra çıkarlarının korunacağı konusundaiknada başarısızlığı ve uluslararası demokratik koşullanmanın yetersiz ve temelsizuygulanması Türkiye'de demokrasinin geleceği açısından yapıcı olmamıştır. Diğer yandan,Yunanistan'da uluslararası faktörler elitlere demokrasiye geçiş sonrası çıkarlarınınkorunacağına dair güvence vererek ve demokratik koşullanmanın etkin kullanımıylaYunanistan'da demokrasinin güçlenmesine katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis attempts to explain the impact of international forces on the democratizationprocesses of Turkey and Greece after the most recent overt military inverventions in thosecountries. The International Community imposed harsh sanctions on the Greek junta andcontributed to delegetimization of the military regime, whereas Turkish generals experienceda relatively more lenient international response. Preservation of legitimacy by the Turkishmilitary adversly affected the consolidation process by securing institutional preregotativesfor the military. In the consolidation phase, distrust between civilian and military elites, thefailure of the international community to assure military elites that their interests will beprotected after democratization, and its failure to utilize credible political conditionalitypreclueded Turkey from consolidating its democracy. In Greece, however, international actorswere effective in the socialization of anti system parties and used political conditionalityeffectively in order to strenghten democracy.