A Spanish gaze: Vicente Blasco İbañez's Oriente (1907)
Bir İspanyol bakış açısı: Vicente Blasco İbañez?in Orıente?si (1907)
- Tez No: 249106
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF HAKAN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Tarih, Western Linguistics and Literature, History
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Osmanlı topraklarını 18. ve 20.yüzyıllar arasında ziyaret eden pek çok Anglo-Sakson kökenli seyyah olmakla beraber İspanyol seyyahların sayısı daha kısıtlı kalmıştır. Bu araştırma İspanyol Vicente Blasco Ibañez'in 1907'de İstanbul'a yaptığı seyahati ve aynı yıl yayınladığı Oriente isimli seyahatnamesini özellikle Türkleri algılayışı açısından incelemektedir. Vicente Blasco Ibañez'in seyahatnamesini inceleyebilmek için 19. yüzyıl İspanyol seyahat yazınını, 19. yüzyıl bitimindeki İspanya'yı ve Osmanlı-İspanya ilişkilerini anlamak gerekmektedir. Bu tez İspanya'nın diğer Avrupa devletleri tarafından farklı algılanmasından ve Vicente Blasco Ibañez'in bulunduğu dönem içinde kendine özgü durumundan yola çıkmaktadır. İspanya tarihsel olarak diğer Avrupa İmparatorlukları ve halklarına göre farklı tecrübeler yaşamış ve bu tecrübeler bazı noktalarda Osmanlı İmparatorluğu ile benzerlikler göstermektedir. Vicente Blasco Ibañez'in Türklere bakış açısı da onu doğuya seyahat eden diğer İspanyol seyyahlardan farklı bir yere koymaktadır. Bu çalışma, bu bakış açısının oluşmasında Vicente Blasco Ibañez'in renkli yaşantısı kadar İspanya'nın Müslüman kültür ile tanışıklığı, İspanya'nın Avrupa içindeki yeri, 1898 sonrasındaki kimlik bunalımı ile bununla ilintili olarak İspanyol Oryantalizminin de etkisi olduğunu savunmaktadır. Araştırma bu bağlamda, Vicente Blasco Ibañez'in seyahatnamesindeki çeşitli imge ve söylemleri analiz etmeye ve yazarın bakış açısına sebep olan etkenler ile bağlantısını incelemeye çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
There were many Anglo-Saxon travelers on the Ottoman lands however the Spaniards remained limited between 18th and 20th centuries. Vicente Blasco Ibañez was a Spanish traveler who visited Istanbul in 1907 and captured his experiences in a travel account named Oriente (Orient) which was published in the same year. This study explores the travel and travel account of Vicente Blasco Ibañez with regard to the image of the Turks. In order to understand Ibañez?s account it is necessary to understand the 19th century Spanish travel writing literature, Spain and the relations between the Spanish and the Ottoman Empires at the turn of the 20th century. The present thesis proposes that Spain and Vicente Blasco Ibañez in particular were peculiar cases. Historically Spain had a different place among the European states as an empire and as a people which at certain points posed similarities to the Ottoman Empire. Vicente Blasco Ibañez?s perspective on the Turks reveals that he was also different from other Spanish travelers who traveled to the `Orient?. The present thesis argues that apart from the colorful life of Vicente Blasco Ibañez factors such as Spain?s familiarity with Islam, Spain?s position within Europe, the crisis of identity in 1898 and the Spanish Orientalism in relation to the crisis were influential in the formation of Blasco Ibañez?s Spanish gaze. In this context, the study tries to analyze various images and the discourse in the travel account and identify their connection with writer?s motivations.