Capsula
Kapsüller
  1. Tez No: 249125
  2. Yazar: ELİF SÜSLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ERDAĞ AKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu metin, Capsula sergisini destekleyici ve sergide yer alan işlerin arka planını tanıtıcı niteliktedir. İlk bölümde, işlerin renkleri, dokuları ve iki boyutlu olmaları başta olmak üzere fiziksel özellikleri irdelenirken, sonraki bölümlerde bu özelliklerin halkça bilinen sembollerle, kişisel hatıralardan büyük, hareketli ve renkli silüetlere dönüşümü incelenir. Bu süreç içinde ve sonrasında metin, işle işin sahibi sanatçı, arasındaki kişisel bağın anonim bir kimliğe bürünerek saklanması/gizlenmesi üzerinde yoğunlaşır.
Özet (Çeviri)
This text aims to supplement the exhibition, Capsula, and functions as an additional document in order to present a background to the exhibited works. In the first part it introduces physical characteristics of the works in terms of color, texture and two-dimensionality, later it discusses process of transformation of those attributes from personal memories into huge-scale, animated and colorful silhouettes through reworking of publicly known symbols. It focuses on the act of disguising the personal bond of the works with their owner, the artist, for the sake of creating an illusion of anonymity.