Numerical analysis of entrepreneurial policy
Girişimcilik politikalarının sayısal analizi
- Tez No: 249126
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EREN İNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Finansal durumu yaklaşık olarak aynı olan ülkelere, bazı uluslararası kuruluşların benzer politikaları önermesi genelde eleştiri çekmektedir. Bu tez, bu politikaların tasarımında ülkelerin varlık dağılımlarındaki farklılıkların önemini göstermektedir. İnci (2008) makalesinde kurulmuş olan bir mesleki seçim modeline odaklanılmıştır. Özel bir varlık dağılımı için genel dengenin varlığının ispatından sonra, vergi-sübvansiyon politikalarının girişimcilerin seçilimleri ve refah üzerindeki etkilerini analiz etmek için çeşitli sayıda karşılaştırmalı durağanlık analizleri yapılmıştır. Hükümet dengeli bir bütçe rejimi altında çalışmaktadır. Temel egzersiz, seçilim ve refahı iyileştirmek amacıyla işçileri sübvanse eden bir verginin girişimcilere uygulanması durumunu inceliyor. Sonrasında, varlık dağılımı üzerine toplam varlık seviyesini (modelde ayrıca bu ortalama varlık seviyesineeşittir) sabit tutan bir ortalamayı koruyan yayılım uygulandı. Bu yayılımın sonucunda girişimcileri sübvanse etmek için işçiler üzerine uygulanan bir verginin refah arttırıcı olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
It is commonly criticized that some international organizations prescribe similar policies to countries with similar wealth levels. This paper shows the importance of the differences in the distribution of wealth in the design of policies. I focus on an occupational choice model developed by Inci (2008). After establishing the existence of a general equilibrium for a specific wealth distribution, I run numerical comparative statics exercises in order to analyze the effects of tax-subsidy policies on self-selection of entrepreneurs and welfare. The government runs under a balanced-budget regime. The base exercise considers an economy in which a tax on entrepreneurs used to subsidize workers improves self-selection and welfare. I then apply a mean-preserving spread on the wealth distribution that keeps total wealth (which is equal to the average wealth in the model) fixed. As a result of the spread in the wealth distribution, a tax on workers used to subsidize entrepreneurs becomes welfare improving.