Mothering the army, mothering the state: Being a soldier's mother in Turkey
Orduya ve devlete annelik yapmak: Türkiye'de asker anneliği
- Tez No: 249131
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE GÜL ALTINAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmanın konusu, Türkiye'de asker anneliğidir. Oğullarının askerliğiyle birlikte devletle/orduyla doğrudan temas kurmuş kadınlarla yapılmış mülakatlara dayanan bu araştırma, farklı sosyal sınıflardan gelen kadınların kendi hayatlarında asker anneliğini nasıl deneyimlediği üzerine odaklanacaktır. Kadınların asker anneliği hakkındaki anlatıları, oldukça askerileştirilmiş Cumhuriyet tarihi boyunca temel olarak kadınlara atfedilen rollerin, özel olarak da asker anneliği kavramının analiziyle tarih anlatımının içinde düşünülüp görüşmelerin yapıldığı zamandaki koşulların etkileriyle incelenecektir. Kadınların, cinsiyetlendirilmiş devlet söylemindeki konumunu inceleyerek Türkiye'de militarizm ve militarizasyonun feminist bir eleştirisini yapan bu çalışma, devlet tarafından merkezi konumlarda kullanılan fakat kendi hikayeleri nadiren duyulan kadınların (sessizleştirilmiş) anlatıları üzerinde duracaktır. Türkiye'de militarizm üzerine daha önce yapılmış çalışmalar askerliğin erkeklerin hayatlarındaki etkilerine odaklanmıştır; bu çalışmaysa askerlik deneyimini annelerin anlatıları üzerinden inceleyerek militarizmin kadınların hayatlarındaki yerini araştıracaktır. Bu çalışma, kadınların askerileştirilmiş ve cinsiyetlendirilmiş devlet söyleminde kendilerine atfedilen rollerle hem devletin hem de ordunun anneleri haline geldiklerini tartışmakla beraber kadınların resmi asker anneliği söylemine olan tepkilerini ve bu söylemle olan deneyimlerini incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to trace the notion of soldier mothering in Turkey. Based on interviews with women who have had direct contact with the army/state through the military service of their children, the study will primarily focus on how women of different backgrounds experience the notion of soldier mothering in their lives. The narratives of women on soldier mothering will be historicized and contextualized through an analysis of the roles that have been attributed to women throughout the highly militarized history of the Republic in general and of the concept of soldier mothering in particular. In addition to engaging in a feminist critique of militarism and militarization in Turkey by analyzing women?s place in the gendered state discourse, this research will also engage in the (silenced) narratives of the women, more specially mothers, who are often utilized by the state in pivotal roles within the militarized discourse yet whose stories are hardly heard. While previous research on militarism in Turkey mostly focused on the impact of military service on men?s lives, this study will try to trace the place of militarism in women?s lives by analyzing the military service experience from the narratives of the mothers. This study argues that these women become both the `mothers of the army? and the `mothers of the state? with the role attributed to them in the gendered and militarized state discourse and in turn aims to see women?s experience with and their reactions to the official discourse on soldier mothering.