Youth as peace-multipliers: The cases of Germany and Turkey
Barış çoğaltıcıları olarak gençler: Almanya ve Türkiye örnekleri
  1. Tez No: 249132
  2. Yazar: GÜLECE ŞENEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RİVA KANTOWİTZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uyuşmazlık Analizi ve Çözümü Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
'Gençlik' insan hayatındaki biyolojik bir evreden daha fazlasını ifade eder: gençler siyasi aktörler ve sosyal değişim araçlarıdır. Sivil toplum kuruluşlarına (STKlara) üyelik, gençlerin sosyal değişim için çalışma yollarından biridir. Gençler, sivil topluma katılımları aracılığıyla barışı yaygınlaştırmaya, diğer bir deyişle, hoşgörü, saygı, insan hakları, demokrasi ve sosyal adalet gibi değerleri yaymaya çalışırlar.Bu araştırma; gençlerin neden aktivist olduklarını (giriş motiflerini) ve kendi toplumlarında sürdürülebilir barış süreçlerini desteklemek için barış çarpanları olarak kendinlerine atfettikleri rolleri incelemektedir. Spesifik olarak, Almanya ve Türkiye örnekleri irdelenmiştir ve ülke başına üç gençlik STKsı ziyaret edilmiştir. 'Kartopu' tekniği ile seçilen toplam 12 gençlik aktivisti ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Verilerin analizinde içerik analizi temel yöntem olarak kullanılmıştır. Sonuçlara göre, gençlik aktivistlerinin beyan ettikleri giriş motifleri şunları içermektedir: kişisel gelişim, siyasete ilgi, gelişme aşamasında yaşanan deneyimler, kendilerini ve toplumlarını değiştirme ve geliştirme isteği (ilerleme), vefa (toplumsal sorumluluk duygusu), adaletsizliğe maruz kalma, başkalarının adına konuşma, kendi çalışmalarının sonuçlarını görmekten duyulan kişisel tatmin, örgütün rahat çalışma ortamı (örgüt kültürü) ve farklı kültürlerden insanlarla tanışma olanağı (kültürel boyut). Sürdürülebilir barış süreçlerinde gençlerin kendilerine atfettikleri roller ise, diğer gençleri güçlendirme/ yetkilendirme ve onlara rol modeli oluşturma, toplumun farklı kesimleri arasında diyalog kurma, STKlara katılma ve diğer insanların sivil topluma dahil olmaları için örgütlemedir.
Özet (Çeviri)
'Youth' refers more than a specific biological stage in human life: young people are political actors and vehicles of social change. Membership in non-governmental organizations (NGOs) is one way young people work for social change. Through their civic engagement, young people endeavor to multiply peace: i.e. spread values of tolerance, respect, human rights, democracy, and social justice in their societies.This study was designed to explore why young people become activists (entry motives) and what roles they attribute themselves as peace-multipliers in reinforcing sustainable-peace processes in their societies. Specifically, the cases of Germany and Turkey were investigated and three youth NGOs per country were visited. A total of 12 in-depth interviews were conducted with young activists selected via snowball technique. Content analysis was employed as the basic methodology for the data analysis. The findings demonstrate that young activists' self-reported entry motives include personal development, interest in politics, formative experiences, willingness to change and improve themselves and their societies (progress), vefa (loyalty; which stands for sense of social responsibility), experiences of injustice, speaking on others' behalf, personal satisfaction they get through seeing the outcome of their work, being attracted by the flexible working atmosphere (organizational culture) in the organizations and the opportunity to meet people from other cultures (cultural dimension). The roles youth activists ascribe themselves in sustainable peace processes are empowering and becoming a role-model for other young people, building dialogue among different segments of society, participating in NGOs themselves and getting people involved in civil society (association).