Çanakkale ve çevresindeki Roma askeri kolonileri
Roman military colonies in and around Çanakkale
  1. Tez No: 249153
  2. Yazar: OLCAY TURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. FATİH YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çanakkale ve Çevresindeki Roma Askeri Kolonileri adlı tez çalışması antik çağda Troas olarak adlandırılan bölge üzerinde yer alan Alexandreia Troas ve Parion kentlerine Roma tarafından koloni statüsü verilmesinin nedenlerini incelemeyi amaçlar. Bugüne kadar Alexandreia Troas ve Parion kentleri ile ilgili olarak pek çok çalışma yapılmış olmasına karşın, bu iki kente Roma tarafından ne amaçla koloni statüsü verildiğini gösteren bir çalışma yapılmamış olması bu teze başlamada önemli bir etken olmuştur. Roma kolonizasyon politikası bir bütün olarak incelendiğinde, Roma'nın çeşitli bölgelerde kurmuş olduğu koloniler vasıtası ile ulaşmaya çalıştığı üç temel amacının var olduğu görülmektedir. Bunları önem sırasına göre askeri, ekonomik ve sosyal hedefler olarak sıralamak mümkündür. Alexandreia Troas ve Parion kolonilerinin Hellespontos boğazı üzerindeki stratejik konumları, sahip oldukları geniş ve zengin topraklarından dolayı Roma bu iki kente koloni statüsü vermiştir.Roma Alexandreia Troas ve Parion kentlerine koloni statüsü verirken yalnızca kendi çıkarlarını göz önünde bulundurmamış, kentlerin gelişmesini sağlayacak bazı tedbirler de almıştır. Alexandreia Troas ve Parion kentlerine Roma tarafından koloni statüsü verilmesini takip eden yıllarda kentlerin refah ve gönencinin artmış olması, Roma'nın yerli halkın çıkarlarını da gözeterek Troas bölgesinde koloniler kurmuş olduğunu gösterir.
Özet (Çeviri)
The thesis named ?Roman Military Colonies in and around Çanakkale? aims at researching into the reasons why the cities Alexandreia Troas and Parion situated in the area called `Troas? in the antiquity was given the `colony? status by the Roman Empire. The fact that there is no research carried out into why these cities were given `colony? status by Rome although a large number of studies have been carried out about Alexandreia Troas and Parion is an important factor to initiate this thesis. If Roman colonization policy is examined, one can come across three main aims which Rome tried to achieve through the colonies that it established in various lands. These aims are, from the most important to the least, military, economic and social ones. Due to Alexandreia Troas and Parion?s strategic position on the Hellespont ,and their vast and fertile soil, Rome gave `colony? status to these two cities.While giving `colony? status to Alexandreia Troas and Parion, Rome not only followed its own interest but also took some precautions to take these cities further. The fact that Rome increased the welfare and prosperity of these cities following the years it gave `colony? status to Alexandreia Troas ve Parion shows that Rome established colonies in the Troas district favouring also the interest of the local people.