Çanakkale Arkeoloji Müzesi Frank Calvert Koleksiyonu Terrakotta figürinleri
Terracotta figurines from Frank Calvert Collection in Çanakkale Archaeology Museum
- Tez No: 451169
 - Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN ÖZGÜNEL
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Arkeoloji, Archeology
 - Yıl: 2009
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 544
Özet
ÖZETAnkara Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü Arkeoloji Bölümü Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı'nda hazırlanan bu doktora tezinin konusunu, ?Çanakkale Arkeoloji Müzesi Frank Calvert Koleksiyonu Terrakotta Figürinleri? oluşturmaktadır.Çok sayıda eserin yer aldığı Frank Calvert Koleksiyonunun bir bölümünü oluşturan figürinler 19. Yüzyılın ortalarından itibaren Troas Bölgesi ve çevresinden toplanmıştır. Bugün 250 kadar terrakotta figürin müze envanterlerindeki kayıtlar göz önüne alınarak çalışma kapsamına alınmıştır. Genel itibarıyla bu eserler M.Ö.2.binden başlayarak Roma Dönemi'ne kadar devam eden bir süreci kapsamaktadırlar. Erken dönem örneklerinde başta Rhodos olmak üzere adaların etkisi görülmektedir. Klasik Dönem örneklerinin çoğunluğu Kıta Yunanistan etkilidir. Hellenistik Dönem'de ise, dönemin siyasal ve toplumsal yapısı nedeniyle Batı Anadolu etkisi ön plana çıkmaktadır. En dikkat çeken örnekler Mısır ve Kıbrıs örnekleridir ve bölgeler arası ilişkinin boyutlarını ortaya koyarlar. Figür tipleri içerisinde erken dönemde tanrı ve tanrıçalar yaygındır. Aphrodite figürinleri her dönemde yaygındır. Hellenistik Dönem'de çocuk ve hayvan figürleri diğer örneklere göre sayıca çoktur. Yazılı kaynaklardan da bilindiği gibi Troas bölgesinde farklı tanrı ve tanrıçalara ait tapınım ve kültlerin yanı sıra İlion'dan dolayı kahramanlık kültleri de ön plandadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAnkara University, Institute of Social Sciences Department of Classical Archeology at the Department of Archeology of the subject prepared by the doctoral thesis is“Çanakkale Archaeological Museum Frank Calvert Collection Terrakotta figurines”.Where a large number of works that comprise a portion of Frank Calvert Collection figurine 19th Since the middle of the century were collected from Troas region and the environment. Today 250 terrakotta figurines as inventory records in the museum in the scope of work has been taken into consideration. These Works generally are dated from beginning 2.thousand B.C. an ongoing process until the Roman period. In early examples of the impact on islands especially Rhodos. The majority of the classical examples are period of Greece are effective Greece. In the Hellenistic period, because of the political and social structure come to the fore western Anatolia effects. The most striking examples are Cyprus and Egypt, and show the relationship between the regions. In early period the figure types of gods and goddesses are common. Aphrodite figurines are common in every term. In the Hellenistic period child and animal figures are very numerous according to other examples. Written sources also known as Troas region belong to different gods and goddesses of the cult of adoration and hero cult as well as yours and also the foreground because of İlion.