Küreselleşme sürecinde ekümenik patrikliğin inşası
The construction of the ecumenical patriarchate in the globalization process
  1. Tez No: 249152
  2. Yazar: VELİ AKIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEVKET YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Çalışmamız; küreselleşme sürecinde Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi'nin ekümeniklik iddialarınıve bu iddiaların dayandığı tarihî ve dinî kaynaklarıincelemeyi hedeflemektedir. Çalışmamız dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde genel hatlarıyla Hıristiyanlığın doğuşu ve Ortodoksluğun oluşum dinamikleri ve süreçleri incelenmiştir. İkinci bölümde ?ekümenik? kavramının tanımıile Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi'nin ekümeniklik iddialarınıdayandırdığıtarihî ve dinî kaynaklar incelenmiştir. Üçüncü bölümde Fener Rum Patrikhanesi'nin OsmanlıDevleti ve Türkiye Cumhuriyeti dönemlerindeki konumu genel hatlarıyla incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise; küreselleşme sürecinde, özellikle 1991 yılından itibaren Bartholomeos'un patrikliğindeki Fener Rum Patrikhanesi'nin ekümeniklik iddialarıve faaliyetleri tarihsel çerçeve ve küreselleşme ekseninde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims at studying the ecumenical claims The Greek Orthodox Patriarchate of the Phanar in the process of Globalization and at investigating the historical and religious sources of these claims. Our study is composed of the four sections: In the first chapter, the inception of Christianity and the constitutive dynamics and processes of Orthodoxy were analyzed. In the second chapter, the definition of“ecumenism”and the historical and religious foundations of ecumenical claims proposed by the Phanar were analyzed. In the third chapter, the status The Greek Orthodox Patriarchate of the Phanar in the Ottomans and in the Republic of Turkiye was investigated within a general framework. In the last section, in the process of Globalization and especially in the aftermath of 1991 with the patriarchate of Bartholomeos, the ecumenical claims and praxes of the Phanar Rum Patriarchate within a historical framework and globalization variables were also analyzed.