Bağımsızlık Dönemi Azerbaycan Cumhuriyeti'nin dış politikası:1991-2005
Foreign policyof the Rebuplic of Azerbaijan during the independence period :1991-2005
- Tez No: 249159
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BÜLENT ULUDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bağımsızlık Dönemi Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Dış Politikası (1991-2005) adlı bu çalışma SSCB'nin dağılmasından sonra bağımsızlığını kazanan Azerbaycan'ın kuruluş aşamasını ve Azerbaycan'da bağımsızlık sonrası iktidarların izlemiş oldukları dış politikaları incelemektedir. Azerbaycan Cumhuriyeti'nin dış politikasında belirleyici olan ve ülkenin toprak bütünlüğünü ilgilendiren Karabağ sorununun Azerbaycan'ın uluslararası ilişkilerine etkileri çalışmanın ana konusunu oluşturmaktadır. Bu bağlamda, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konferansı (AGİK) ya da 1994 Budapeşte Zirvesi'nden sonra aldığı yeni ismiyle Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT)'nın Karabağ soruna çözüm getirme çabalarına ve diğer uluslararası örgütlerin ve devletlerin arabuluculuk girişimlerine yer verilerek, gelinen son aşama ortaya konulmuştur. Ayrıca, Azerbaycan dış politikasının belirleyici konularından olan Hazar Denizi'nin hukuki statüsüne ilişkin bölge devletlerinin tezleri çalışmada ayrı bir bölüm olarak incelenmiştir. Ayrıca, Azerbaycan'ın bölgede etkin olan Rusya, ABD gibi büyük güçler ve İran, Türkiye, Ermenistan gibi bölgesel devletlerle olan ilişkileri incelenmiş, bağımsızlık sonrası Azerbaycan Cumhuriyeti'nde birbirini izleyen iktidarların farklı dış politika anlayışları analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis which is entitled ?Foreign Policy of the Rebuplic of Azerbaican during the Independence Period (1991-2005)? analyses the foundation of Azerbaican after the collapse of the Soviet Union and investigates the foreign policies of the political leaders. The main determinant of the Azerbaicanian foreign policy, the Karabağ problem,which is closely related to the territorial integrity of the country, and the effects of this problem on the international relations of Azerbaican, constitute the main subject of this thesis. In this context, the efforts of the European Security and Cooperation Organisation, the other international organisations and the related states for the resolution of the Karabag conflict are given until 2005. In addition, the problem of the judical status of the Caspian Sea and the policies of the related states are investigated under a different chapter. Moreover, this thesis analyses the relations of the Azerbaican republic with the great powers which are active in the region such as Russia and United States, and with the regional powers like Iran, Turkey and Armenia.