A study into the impact of language proficiency on the use of communication strategies by high school students
Lise öğrencilerinin dil yeterliliklerinin iletişim stratejileri kullanımı üzerindeki etkisi üzerine bir çalışma
- Tez No: 249158
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI ERTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu çalışma İngilizce'yi yabancı dil olarak öğrenen Türk lise öğrencilerinin iletişim stratejileri kullanımını araştırmaktadır. Çalışma aynı zamanda dil başarısının iletişim stratejileri kullanımına etkisini de incelemektedir. Bu çalışmada ayrıca, öğrencilerin kendi dil başarıları hakkındaki düşünceleri ile iletişim stratejileri kullanımı arasındaki ilişki de araştırılmaktadır. Ana çalışma, Ayvalık Anadolu Lisesi'nin 175 dokuzuncu sınıf öğrencisiyle gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya üç hazırlık sınıfı okumuş, üç hazırlık sınıfı okumamış sınıf katılmıştır. Öğrencilerin özgeçmiş ve iletişim stratejileri kullanımına ait bilgilerini toplamak üzere iki farklı anket uygulanmıştır. Anketler yoluyla toplanan veriler üç hazırlık okumuş üç hazırlık okumamış sınıftan 12 kız 7 erkek öğrenciyle yürütülen bir iletişimsel çalışmayla desteklenmiştir. Anketler yoluyla elde edilen veriler SPSS 10.01 (Sosyal Bilimler için İstatistiki Program) kullanılarak, Betimleyici İstatistik, Bağımsız Gruplar T-Testleri, Varyans Analizi (ANOVA) ve son olarak Post-Hoc Scheffe ve LSD Testleri yoluyla analiz edilmiştir. Nitel veri, içerik analizi yöntemi ile toplanmıştır. Nicel ve nitel verinin analizi Anadolu Lisesi öğrencilerinin iletişim stratejilerini ortalama düzeyde kullandıklarını göstermiştir. Çalışmanın sonuçları, ana dile dayalı iletişim stratejilerinin ve azaltma stratejilerinin en sık kullanılan stratejiler olduğunu göstermiştir. Çalışma ayrıca yabancı dil öğrencilerinin dil başarıları hakkındaki algılamaları ile iletişim stratejileri kulanımı arasında önemli bir ilişki olduğunu göstermiştir. Son olarak, çalışma öğrencilerin İngilizce iletişim becerilerini arttırabilmelerine yardımcı olmak için iletişim stratejileri kullanımı eğitimine olan gerekliliği vurgulamıştır
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the use of communication strategies by Turkish high school learners of EFL. The study also investigated the effects of language proficiency on the use of communication strategies. The relationship between learners? selfperceptions of language success and communication strategy use was also investigated. The main study was conducted with 175 9th grade EFL learners of Ayvalık Anatolian High School. The participants came from three prep. classes and three non-prep. classes. Of 175 participants, 105 were female and 70 were male. Two different inventories were administered to collect background information and reports of students with regard to their use of communication strategies. The quantitative data obtained through inventories was triangulated with a communication task performance carried out with 12 female and 7 male learners from the prep. and non-prep. classes. The data obtained from the study was analysed on SPSS 10.00 (Statistical Package for Social Sciences) through Descriptive Statistics, Independent Samples T-Tests, Analyses of Variance Tests (ANOVA) and finally Post-Hoc Scheffe and Post-Hoc LSD Tests. The qualitative data was analysed through content analysis. The analyses of the quantitative and qualitative data indicated that communication strategies are used by Anatolian high school learners at a moderate frequency. The findings of the study revealed that L1 based and reductional strategies are the most frequently used communication strategies by the learners. The study also revealed that there is a positive relationship between communication strategy use and self- perceived language proficiency of EFL learners. Finally, the study highlighted the need for the instruction of communication strategies to help learners improve their communicative skills in English.